Bevezető

Kelet-Ázsia: Kína csodája

A Kínai nagy fal egy lenyűgöző mérnöki alkotás, amely évszázadokon át formálódott és bővült. Nem csupán egy egyszerű erődítmény, hanem a kínai civilizáció kitartásának és találékonyságának jelképe. Az idők során nemcsak védelmi célokat szolgált, hanem a kereskedelem és a kulturális kapcsolatok szempontjából is fontos szerepet töltött be. Ma a világ egyik legismertebb történelmi helyszíne, amely évente milliókat vonz egyedi látványával és titokzatos múltjával.

Története és építése

A Kínai nagy fal a világ egyik legikonikusabb építménye, amelyet eredetileg a kínai birodalom védelmére emeltek. Az első falakat már az Kr. e. 7. században elkezdték építeni, de a ma ismert hosszú falszakaszok leginkább a Ming-dinasztia (1368–1644) idejéből származnak. A falat több mint 21 000 km hosszan építették, és több ezer katonai őrtornyot, erődítményt, kaput és védelmi rendszert tartalmaz.

A videó szöveges tartalma

Amikor az ellenség közeledik, a bástyaszerű emelvényeken őrködő katonák gyorsan tűz és füstjeleket adnak le. Utánna a jelzések az emelvényeken keresztül továbbterjednek, így a támadásról az információt időben kapja meg a katonaság központja. Ez egy hatalmas létesítmény, amelyet folyamatosan építettek több mint 2000 éven át, és a legnagyobb egyedi építmény az emberi civilizáció kezdete óta. Az északi nomádok támadásai miatt az egykori birodalmi császár úgy döntött, hogy hogy egy addig példa nélküli védelmi falat emeltet az idegen behatolás leállítása végett. A Nagyfal a földrajzi adottságoknak megfelelően épült, közben természetes akadályok voltak hajdanánban kihasználva a védelemhez. Habár a Nagyfal külsőleg egyszerűnek látszik, igazábólneház volt átkleni rajta, mert a fal túlnyomó része hegyvonulatokon húzódik a meredek lejtés tetején. "Nem is igazi hős, aki nem volt a Nagyfalon" - tartja mondás. Ebből is kitűnik a státusza a kínaiaknál. A Nagyfal ma látható nagy részét a 600 évvel ezelőtti Ming-dinasztiában rakták fel. Kína északi és középső részén hűzódik összesen 8851,8 kilóméteren. Rendszeres restauráció vagy meghosszabbítás révén a múlt korszakokban felrakott falak összes hosszúsága meghaladhatja az 50 ezer kilómétert.

Érdekességek

Tudtad-e?

  • Az egyik legnagyobb ember alkotta építmény a világon.
  • Bár népszerű tévhit, hogy a Holdról is látható, ez nem igaz – szabad szemmel nem érzékelhető ilyen távolságból.
  • Az építéshez főként földet, téglát, követ és fát használtak.
  • Egyes szakaszok annyira lepusztultak, hogy alig felismerhetőek.
  • Újrafelfedezés: A nyugati világ sokáig nem tudott a fal pontos méreteiről. Marco Polo 13. századi útleírásaiban említette, de az első részletes európai beszámolók csak a 17. században születtek.
  • Legendák: Egy kínai történet szerint a fal építése közben egy asszony, Meng Jiangnu, férje haláláról értesülve sírva ment a falhoz – könnyei olyan erősek voltak, hogy a fal egy része összeomlott.
  • Építői: A falat katonák, földművesek és büntetésüket töltő rabok is építették, sokan életüket vesztették közben.

Látogatási tippek

Hogyan lehet eljutni?
A fal legnépszerűbb szakaszai Pekingből könnyen elérhetők. A Badaling és Mutianyu szakaszok a legjobb állapotban maradtak fenn, és buszokkal, vonattal vagy szervezett túrával is meglátogathatók.

Mikor érdemes menni?

  • Legjobb időszak: Tavasz (április–június) és ősz (szeptember–október) – kellemesebb időjárás, kevesebb turista.
  • Nyáron: Nagyon forró és zsúfolt.
  • Télen: Hideg és havas lehet, de varázslatos látványt nyújt.

Belépő: A legtöbb látogatható szakasz belépődíjas, és egyes helyeken felvonó vagy libegő is van a kényelmesebb közlekedés érdekében.

Továbbá látogass el az Űrlap oldalunkra is, hogy megoszthasd velünk véleményed, élményeidet és ajánlásaidat más csodákról is.