Nyomasztó filmek amiken napokig fogsz gondolkodni

A filmekről részletesebben


Röviden az oldalról

Ez az oldal extra információkat szolgáltat a kezdőlapon megtalálható filmekhez. Részletesebb leírások, szerepgárda lényegesebb tagjai, a film által nyert díjak. FIGYELEM!!! A leírások a film cselekményét tartalmazzák így erősen spoileresek!



A zongorista

Részletes cselekmény és leírás

A film Władysław Szpilman (Adrien Brody) igaz történetét meséli el, aki egy tehetséges lengyel-zsidó zongorista, és a II. világháború idején próbál túlélni a náci megszállás alatt. A történet 1939-ben kezdődik Varsóban, ahol Szpilman egy rádióállomásnál dolgozik zongoristaként. Amikor Németország megtámadja Lengyelországot, és a bombázások megkezdődnek, élete teljesen felfordul. A németek fokozatosan egyre több korlátozást vezetnek be a zsidó lakosság ellen: nem dolgozhatnak bizonyos helyeken, kijárási tilalmat kapnak, majd sárga csillagot kell viselniük. 1940-ben Szpilman családjával együtt a varsói gettóba kényszerül, ahol az életkörülmények gyorsan romlanak. Az éhínség és a betegségek mellett a nácik rendszeresen végeznek nyilvános kivégzéseket, és a film brutálisan bemutatja az értelmetlen gyilkosságokat és a gettó embertelen körülményeit. 1942-ben a nácik megkezdik a gettó kiürítését, és a zsidókat a treblinkai haláltáborba deportálják. Szpilman családját is felterelik a vonatra, ám egy ismerős zsidó rendőr az utolsó pillanatban kirántja őt a sorból, így megmenekül. Ekkor kezdődik hosszú és kimerítő bujkálása a városban. Eleinte barátai segítenek neki rejtekhelyeket találni, de ahogy a helyzet egyre rosszabbodik, egyedül marad. Egy romos lakásban próbál életben maradni, éhezik, betegségekkel küzd, és fokozatosan legyengül. A háború vége felé, amikor Varsó már teljesen elpusztult, Szpilman egy elhagyatott épületben talál menedéket. Ekkor találkozik Wilm Hosenfeld német tiszttel (Thomas Kretschmann), aki felfedezi, hogy egy zsidó férfi bujkál a romok között. Hosenfeld azonban nem jelenti fel őt, hanem megkérdezi, mivel foglalkozott. Amikor megtudja, hogy zongorista, egy elhagyatott zongorán játszat vele. Meghatódva Szpilman tehetségétől, titokban ételt és meleg ruhát ad neki, ezzel megmentve az életét. 1945-ben a szovjetek felszabadítják Varsót, és Szpilman ismét szabad lesz. A film végén visszatér a rádióállomásra, ahol újra zongorázik, ám a háború borzalmai mély nyomot hagytak benne. A stáblista előtt egy utolsó jelenetben megtudjuk, hogy Wilm Hosenfeld hadifogságba kerül, és bár túlélő zsidók próbálják kiszabadítani, végül meghal egy szovjet táborban. A Zongorista egy megrázó és érzelmileg erőteljes film, amely nemcsak a holokauszt kegyetlenségeit, hanem az emberi túlélési ösztönt és a művészet erejét is bemutatja.


Schindler listája

Részletes cselekmény és leírás

Steven Spielberg filmje Oskar Schindler (Liam Neeson), egy német üzletember igaz történetét dolgozza fel, aki több mint ezer zsidót mentett meg a holokauszt idején. Kezdetben Schindler a háborút lehetőségként látja a meggazdagodásra: egy zománcgyárat nyit Krakkóban, és olcsó zsidó munkaerőt alkalmaz. Kapcsolatot épít a nácikkal, főleg Amon Göth (Ralph Fiennes), a brutális SS-parancsnok révén, aki kegyetlenül irányít egy közeli koncentrációs tábort. Ahogy a film halad előre, Schindler fokozatosan szembesül a nácik brutalitásával. Látja a zsidók könyörtelen kiirtását, és megérti, hogy egyetlen esélyük a túlélésre, ha az ő gyárában dolgoznak. Elkezd kenőpénzt fizetni, hogy minél több zsidót foglalkoztathasson, így a "Schindler-listán" szereplőket megmenti a haláltól. A film egyik legmegrázóbb jelenete, amikor a kis piros kabátos kislányt látjuk a tömegmészárlás közepette, majd később holtan találjuk egy halom áldozat között. Ez a jelenet egyedüli színes elem a fekete-fehér filmben, kiemelve a gyermek ártatlanságát. A háború végén Schindler minden vagyonát elköltötte arra, hogy embereket mentsen. Amikor a németek kapitulálnak, a munkásai egy aranygyűrűt adnak neki ajándékba, amelyre egy Talmud-idézetet véstek: "Aki egy életet megment, az egész világot menti meg." Schindler sírva fakad, mert úgy érzi, többet is tehetett volna. A film végén az igazi Schindler-listások leszármazottai leróják tiszteletüket a sírjánál. A Schindler listája egy rendkívül érzelmes és erőteljes film, amely nemcsak a holokauszt borzalmait mutatja be, hanem azt is, hogy egyetlen ember is változtathat a világon.


Az út

Részletes cselekmény és leírás

A film egy apáról (Viggo Mortensen) és fiáról (Kodi Smit-McPhee) szól, akik egy sivár, posztapokaliptikus világban próbálnak túlélni. Egy ismeretlen katasztrófa elpusztította a civilizációt, a növények kipusztultak, az állatok kihaltak, és a megmaradt emberek nagy része éhezik, sokan pedig kannibalizmusra kényszerülnek. Az apa és fia dél felé vándorolnak, remélve, hogy ott melegebb éghajlatot találnak. Útjuk során éhezéssel, betegségekkel és folyamatos fenyegetettséggel kell szembenézniük. Egyes túlélők bandákba verődtek, akik vadásznak a gyengébbekre, mások rejtőzködnek, hogy elkerüljék a rabszolgaságot vagy a megevést. Az apa mindent megtesz, hogy megvédje a fiát, akit a "jók" közé nevel, arra tanítva, hogy soha ne váljon olyanná, mint a kegyetlen túlélők. Egy elhagyatott házban felfedeznek egy titkos pincét, ahol megcsonkított emberek várják sorsukat kannibálok fogságában, és épphogy sikerül elmenekülniük. A remény szikrája felvillan, amikor egy régi bunkert találnak, tele élelemmel és vízzel. Néhány napra biztonságba kerülnek, de az apa tudja, hogy nem maradhatnak sokáig egy helyen. Az idő múlásával az apa egyre betegebb lesz, és végül, mikor már túl gyenge a továbbhaladásra, meghal, hátrahagyva fiát a rideg világban. A film vége azonban nem teljesen reménytelen: egy idegen család talál a fiúra, akik befogadják, így remény marad arra, hogy a fiú egy jobb életet élhet. A film egy nyomasztó, érzelmileg megterhelő utazás, amely az emberi kitartásról, az apai szeretetről és a civilizáció összeomlásának következményeiről szól.


Viharsziget

Részletes cselekmény és leírás

A film 1954-ben játszódik, amikor Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio), egy amerikai rendőrbíró, megérkezik a Viharszigeten található elmegyógyintézetbe partnerével, Chuck Aule-lal (Mark Ruffalo), hogy egy rejtélyes eltűnés ügyében nyomozzanak. Az intézet egy zárt világ, amelyben veszélyes elmebetegeket tartanak fogva. Teddy egyre furcsább dolgokat tapasztal, és az orvosok (Ben Kingsley és Max von Sydow) viselkedése is gyanús. Ahogy halad a nyomozás, lassan kiderül, hogy Teddy valójában Andrew Laeddis, az intézet egyik betege, aki saját múltjának traumáit próbálja elnyomni. A valóság és a hallucináció határai összemosódnak, és a film végén eldől: vajon valóban őrült, vagy egy kísérlet áldozata? Az utolsó jelenet egyik kulcskérdése, hogy Teddy valóban elhiszi-e a valóságot, vagy inkább tudatosan választja a lobotómiát, hogy ne kelljen együtt élnie bűntudatával. A Viharsziget egy feszült és csavaros pszichológiai thriller, amely folyamatosan elbizonytalanítja a nézőt a valóság mibenlétéről.


Fonalak

Részletes cselekmény és leírás

A film egy nukleáris háború és annak hosszú távú következményeit mutatja be dokumentarista stílusban. A történet Sheffieldben, Angliában játszódik, ahol egy fiatal pár, Ruth és Jimmy próbálja megtervezni közös életüket, miközben a világpolitikai feszültségek egyre nőnek. A hidegháborús konfliktus eszkalálódik, és amikor egy harmadik világháború kitör, Nagy-Britanniát nukleáris csapás éri. A támadás során hatalmas gombafelhők emelkednek az égbe, a városok teljesen elpusztulnak, és az infrastruktúra összeomlik. A film sokkoló részletességgel mutatja be a közvetlen pusztítást: az emberek égési sérüléseket szenvednek, a túlélők pedig teljes káoszban maradnak. A társadalom gyorsan szétesik, az ellátás megszűnik, és a törvénytelenség uralkodik. A nukleáris tél beköszöntével az élelemhiány és a sugárzás következményei tovább súlyosbítják a helyzetet. Ruth életben marad, de élete nyomorúságossá válik, és végül a film egyik legmegrázóbb jelenetében egy sugárzástól torzszülött gyermeket hoz világra. Az emberi civilizáció teljesen visszazuhan a középkori szintre, és a film végére az emberek alig képesek kommunikálni vagy gondoskodni magukról. A Fonalak egy rendkívül realisztikus és kegyetlen film, amely a nukleáris háború valódi következményeit mutatja be, teljes reménytelenséggel.