Java


Classok

A kép egy Java programkódot mutat be, 
                        amely egy egyszerű osztály definícióját és annak főbb részeit szemlélteti.

Egy osztály Java-ban az objektumorientált programozás alapegysége, amely adattagokat (mezőket) és metódusokat tartalmaz. Az osztály létrehozása után példányosítható, így objektumokat hozunk létre belőle. Az öröklődés lehetővé teszi, hogy egy osztály átvegye egy másik osztály tulajdonságait és metódusait. Az absztrakt osztályok és interfészek segítenek a struktúra és a funkcionalitás meghatározásában, anélkül, hogy konkrét implementációt tartalmaznának. A Java osztályok kapszulázással védik az adattagokat, így azok csak megfelelő hozzáférési szinteken keresztül érhetők el. Az osztályokon belül konstruktorok inicializálják az objektumokat, míg a statikus tagok és metódusok az osztályhoz tartoznak, nem az egyes példányokhoz.

Az alap osztályok Java-ban azok az osztályok, amelyeket minden Java alkalmazás alapvető működéséhez használnak. A legfontosabb alap osztály a Object, amely minden más osztály ősosztálya. Az Object osztály biztosítja az alapvető metódusokat, mint például a toString(), equals(), és hashCode(). Ezen kívül léteznek más gyakran használt alap osztályok is, mint például a String, amely szövegek kezelésére szolgál, és az Exception, amely hibák kezelésére használható. A Java könyvtár számos alap osztályt biztosít az adatok tárolására, például a ArrayList, HashMap, és Date osztályokat. Az alap osztályok kulcsszerepet játszanak az alkalmazások fejlesztésében, mivel biztosítják a gyakran használt funkciókat és struktúrákat. Egy Java osztály egy csomagba tartozhat, importálhat más osztályokat, és az class kulcsszóval kezdődik, amelyet a neve követ. Tartalmazhat példány- és statikus változókat, konstruktorokat az objektum inicializálására, valamint metódusokat a funkcionalitás megvalósítására.

Hozzáférési módosítók (public, private, protected) határozzák meg a láthatóságot. Az öröklődés az extends, az interfészek megvalósítása az implements kulcsszóval történik. Getterek és setterek biztosítják a mezők biztonságos elérését, míg a static elemek az osztályhoz tartoznak, nem az objektumhoz.

A diagram azt szemlélteti, hogy az 
                        osztályokat két kategóriába sorolhatjuk: felhasználó által definiált és beépített osztályok.

Packagek

Ez az ábra azt szemlélteti, hogy a program egy számítógéphez 
                        hasonlítható, amely különböző fájlokat rendszerez mappákba – ugyanígy, a Java programok is csomagokba (packages) 
                        szervezik az osztályokat és egyéb erőforrásokat, hogy azok átláthatóbbak és kezelhetőbbek legyenek.

A Java-ban a csomagok (packages) logikai egységekként segítik a kód szervezését és strukturálását. Egy csomag olyan osztályokat, interfészeket és egyéb Java típusokat tartalmaz, amelyek egy közös név alatt kerülnek csoportosításra. A csomagok biztosítják a névütközések elkerülését és az osztályok hozzáférhetőségét is szabályozzák a hozzáférési módosítókon keresztül. A csomagok hierarchikus felépítésűek, azaz lehetnek alcsomagok, amelyeket pontokkal elválasztott névvel azonosítunk (pl. java.util, com.myapp.model).

  1. Beépített csomagok – A Java standard könyvtárában található csomagok, mint a java.lang, java.util, stb.
  2. Felhasználói csomagok – A fejlesztők által készített csomagok, amelyek a projekt igényeinek megfelelően vannak struktúrálva.
Ez a kép vizuálisan bemutatja, hogy a Java nyelv 
                    mennyire modulárisan épül fel, külön csomagokba rendezve a különböző funkcionalitásokat 
                    (mint például fájlkezelés, hálózatkezelés, grafikus megjelenítés stb.).