Dinoszauruszok felfedezésének története - Az ókortól 1907-ig


Ókor

Ha bár a dinoszauruszokra, mint fajra csak kevesebb, mint 200 éve gondolunk, csontjaikra már évezredekkel ezelőtt is rábukkantak az emberek. Mivel ők még nem tudták, hogy milyen csontok azok, más népek más élőlényeknek tulajdonították azokat. I. e. 5. században az ázsiai kereskedők „griffcsontokról” beszélnek az ókori görögöknek. Ezeknek a meséknek lehet, hogy a Protoceratops csontjai adtak ihletet. I.sz. 3. században Kínában úgynevezett „sárkánycsontokat” találtak, melyekről azt hitték, hogy mágikus erőkkel bírnak. Több korabeli és helybeli feljegyzésen is olvasható a „sárkánycsont” szó.


Az első felfedezések

Az ismeretlen lelet

1677-ben Robert Plot, az oxfordi egyetem professzora, nyilvánosságra hozott egy tanulmányt, melyben az oxfordshire-i grófi birtok kőfejtőjében talált hatalmas csontról beszélt. Ez a csont egy elefántméretű, óriási élőlényhez tartozó combcsont volt. Plot először úgy vélte, hogy a rómaiak hozták magukkal az elefántokat britanniai uralmuk alatt Britanniába, erről azonban nem ismert semmilyen írásos bizonyíték. Egy valódi elefánt-csontváz elemzése után megállapította, hogy a csontok jelentős mértékben eltérnek az Oxfordshire-ben talált leletektől.

Hivatalos felismerés és elnevezés

Annak ellenére, hogy számos leletre bukkantak, a dinoszauruszokkal kapcsolatban 150 évvel ezelőttig nem léteztek tudományosan elfogadott felismerések. A döntő lelet, amely hivatalossá tette a dinoszauruszok létezését, egy Mantell nevű orvos és fosszíliagyűjtő felesége fedezte fel 1822-ben. A sussexi grófságban több fosszíliafogra talált. Ezeket egy Iguanara erősen hasonlító állathoz rendelte, így az állat az Iguanodon nevet kapta tőle. Leírása szerint az állat az orrán egy szarvat hordott, később viszont kiderült, hogy amit Mantell egy szarvnak vélt, az igazából az Iguanodon egyik lábujja volt.

Ugyanabban az időben egy William Buckland nevű brit egy Oxford környéki kőfejtőben talált, teljesen eltérő kinézetű fosszíliáról írt – egy óriási hüllő hátcsigolyájáról és állcsontjáról volt szó. 1824-ben Buckland a lényt Megalosaurusnak nevezte el.

Pár évvel később Mantell egy másik hatalmas hüllőre bukkant, melyet Hylaeosaurusnak nevezett el. A lelet napvilágra kerülése hatalmas kincsvadászat indított el az országban.

1841-ben keletkezett egy felvetés, miszerint a földtörténet során létezett egy odáig teljesen ismeretlen életszakasz. Ugyanebben az évben egy Plymouth-ban megrendezett összejövetelen Richard Owen őskorkutató beszélt először egy egykor létező, hatalmas méretű állatcsoport kihalásáról, mely méretében jelentősen felülmúlta az addig ismert fajtákat. Ezeket az állatokat „Dinosauria”-nak, azaz szörnyűséges hüllőknek nevezte. Ezeket először ő is hatalmas, négy lábon közlekedő szörnyetegekként írta le.

Sir Richard Owen
Sir Richard Owen

Európai ásatások

1858-ban az Egyesült Államokban, New Jersey-ben nagyszámú fosszíliacsontra találtak egy szántóföldön. Leidy, a Philadelphiai egyetem anatómia professzora megvizsgálta ezeket a csontokat, és nyilvánosságra hozatalában az állatnak a Hadrosaurus (nehéz hüllő) nevet adta. Leidy véleménye szerint az állat, amely módfelett hasonlított az Iguanodonra, madárhoz hasonlóan két lábon járt. Az állatok két, illetve négy lábon járása hosszan elnyúló vitákat robbantott ki. Egyre több fosszíliát találtak, valamikor az egyik, máskor a másik verziónak adtak igazat.

Egy ember és egy Hadrasaurus méretének összehasonlítása
Egy ember és egy Hadrasaurus méretének összehasonlítása

1878-ban Belgiumban egy különösen figyelemre méltó leletet találtak; egy szénbányában Iguanodon tömegsírra bukkantak, melyben majdnem 30 hiánytalan csontváz feküdt. Többévi munkával kiderítették, hogy azon a területen évmilliókkal ezelőtt egy szakadék lehetett, amibe az állatok belezuhantak.

A 19. század második felétől további ásatásokat végeztek Európában. Így találtak rá egy tossingeni kőfejtőben körülbelül 200 millió évvel ezelőtt élt Plateosaurus több ezer csontjára, és például az Archaeopteryx, az úgynevezett madárdinoszaurusz fosszília-lenyomataira is. Angliában, Franciaországban és a Balkánon páncélos dinoszauruszok csontvázaira bukkantak, Provence-ban még Hypselosaurus-tojásokat tartalmazó fészkeket is kiástak.

Iguanodonok a belga szénbányából
Iguanodonok a belga szénbányából

A csontháború

Othniel Marsh (bal) és Edward Drinker Cope (jobb)
Othniel Marsh (bal) és Edward Drinker Cope (jobb)
Diplodocus csontváz
Diplodocus csontváz

A belgiumi ásatások alatt az Egyesült Államokban két amerikai kutató, Edward Drinker Cope és Othniel Marshdinoszaurusz lázban” rivalizált. Marsh és Cope utálták egymást. Csontokat rejtettek el egymás elől, kémkedtek egymás után, sőt, néha egymás csontjait is ellopták. A rivalizálást továbbá lealacsonyították a megvesztegetésekkel, a politizálással, az amerikai indiánok területeinek háborgatásával és a rosszindulatú személyes támadásokkal. Veszekedtek az újságokban és könyvekben.

Mindkettejük több csontot akart találni, mint a másik. Ez a köztük folyó harc, ami körülbelül 20 évig tartott, az úgy nevezett csontháború volt. Ezt Marsh nyerte – nyolcvan új dinoszaurusz fajtát fedezett fel, míg Cope csak ötvenhatot. Ketten együtt több mint 130 dinoszauruszfajtát ismertettek, illetve neveztek meg. Ezenkívül számos lelőhelyet fedeztek fel Coloradóban, Wyomingban és Montanában. Jelentős felfedezésük közé tartozott a Brontosaurus (Apatosaurus), a Camarasaurus, a Diplodocus, a Stegosaurus és az Allosaurus.

A kanadai földmérés kezdetével elsősorban Red River és Alberta környékén végeztek expedíciókat, ahol Cope már korábban azonosította az Albertosaurus (innen származik a név). Itt találták meg a Triceratrops, a kacsacsőrűek, illetve a krétakor többi állatának maradványait is. 1907-ben Afrikában, Tanzániában hatalmas dinoszaurusz maradványokat találtak. A csontvázak alatt új fajokra leltek, mint például a tüskés Kentrosaurus és egy több mint 23 méter hosszú és 12 méter magas Brachiosaurus

Halmozódó felfedezéseik átformálták az őslénykutatást; a csontháború kezdetén mindössze kilenc észak-amerikai dinoszauruszfajról tudtak; emellett értékes elméletekkel is gazdagították a tudományt, melyekre napjainkban is gyakran hivatkoznak – Marsh vetette fel elsőként, hogy a madarak a dinoszauruszokból fejlődtek ki; „Cope törvénye” pedig megállapította, hogy egyes fajok idővel egyre nagyobb méretűvé váltak.

Rövid videó a csontháborúról

A videót nem lehet nyomtatni. Elérhetősége: https://www.youtube.com/embed/uOuwOc5l1AA?rel=0


Összefoglaló

Ez a táblázat összefoglalja a dinoszaurusz felfedezések főbb eseményeit:

Dinoszaurusz felfedezések főbb eseményei
Súgó
Mikor? Ki? Hol? Mi történt?
i.e. 5.század ázsiai kereskedők, görögök ókori Görögország „griffcsontok” említése
i.e. 3.század - Kína „sárkánycsontok”
1677 Robert Plot Anglia kőfejtőben talált hatalmas csontok
1822 Mantell és felesége Anglia öntő lelet megtalálása
1824 William Buckland Oxford környéki kőfejtő Megalosaurus csontok, elnevezés
1841 - - feltevés: létezett egy odáig ismeretlen életszakasz
1841 Richard Owen Plymouth Dinosauria” elnevezés, dinoszauruszok egy külön faj
1858 Leidy New Jersey Hadrosaurus csontok, elnevezés-> vita: két vagy négy lábon jártak
1878 - Belgium Iguanodon „tömegsír”
19. sz. második fele - Európa További dinoszaurusz fajok felfedezése, kutatások
19. sz. második fele Othniel Marsh és Edward Drinker Cope Egyesült Államok Ketten együtt összesen több mint 130 dinoszaurusz faj felfedezése, csontháború kb.20 évig
1907 - Tanzánia Új fajok felfedezése
1993 Rubert Carolini Patagónia Gigantosaurus felfedezése

Az 1933-as felfedezésről még nem volt szó, a Felfedezések oldalon található róla több információ.


Források