Kecskehegyi sziklamászóhely

Ismertető

A Kecskehegyi sziklamászóhely sima sziklafalain született meg a magyar sportmászás az 1980-as években és az 1990-es évek elején. A sok mászástól már néhol csúszósra koptak az útvonalak, amelyben szerepet játszik, hogy a budapesti barlangászoknak is kedvelt oktatóhelye ez. Az alábbiakban bemutatjuk a Kecskehegyi sziklamászóhely történelmét, falait, az itt található útvonalakat, hasznos tudnivalókat, valamint a hely megközelítését.

Adatok

Részletes adatok a mászóhely jellemzőiről

A táblázat egy tömör összefoglaló a hely legalapvetőbb jellemzőiről. *Az "Jellemző útvonalszintek" pontban nem a helynek nem a teljes skáláját értjük, hanem azokat a szinteket, amelyek bőven előfordulnak. A nehézségi szintek jelöléséhez a francia skálát használtuk az alábbiakban. A francia számozás nemzetközileg elfogadott a sport utak jelölését illetõen, három összetevõbõl állítja össze egy út leírását: 1 – 9 számozzák, majd a/b betûvel, illetve + és – jellel még tovább tagolják a mászás nehézségének megadását.

Magasság10-20 m
Jellemző útvonalszintek*7 - 9+
Alapítás1970-es évek
Útvonalak száma31
Legkönnyebb útvonalŐszapó (4)
Legnehezebb útvonalUtópia szuperdirekt (11)

Történet

A Kecskehegyi sziklamászóhely története szorosan összefonódik a Budai-hegység hegymászó kultúrájával. A bányát a 1970-es évek elején kezdték a Vörös Meteor mászói látogatni, a mesterséges mászás gyakorlása céljából. Ettől kezdve lett első számú budai mászóhely. A Kecskehegyi sziklák különlegessége, hogy a város közvetlen közelében találhatók, így a fővárosban élő sziklamászó közösség számára az egyik legkedveltebb gyakorlóhelyszínt jelentik. Az évek során számos útvonalat alakítottak ki a helyszínen, és a terület azóta is folyamatosan fejlődik. Habár a hely könnyen megközelíthető, a kezdő mászók számára kevés útvonal van, inkább a tapasztaltaknak ajánlott ide ellátogatni.

Távolról látható egy sziklamászó, ahogy éppen a csúcs felé igyekszik. Háttérben egy szomszédos hegy csúcsa, mögötte a lemenő Nappal.

Falak

A kőfejtő egy kb. 100 méter szélességű, kissé cirkuszszerű sziklakatlan, amelynek bal oldalán és középső részén vannak mászásra alkalmas falak, míg a jobb oldala nem túl szilárd, itt egy rövid barlang is található. A bánya kissé áthajló (kb. 100-110 fokos) és elég sima sziklafalakból áll, amelyek viszonylag szilárdak - de biztosra nem mehetünk, évről-évre lejön innen-onnan némi kő! A falmagasság 10-20 méter közötti. Mondhatni arányaiban az ország legnehezebb mászóhelye ez: csupán néhány 6-os nehézségű út található itt, amik elképesztően csúszósak már a sok használattól.

Sziklafal felfele igyekvő mászóval.

Útvonalak

  1. Hiperkunszt 9
  2. Odú 8
  3. Pele 9+
  4. Kofa 6+
  5. Kofa fal 7-
  6. Angol Beteg 9-
  7. Piaz jobb 7-
  8. Piaz 6
  9. Sör-repedés 9/9+
  10. Gilisztás 9-
  11. Jancsi-rissz 8-
  12. Áron útja 8
  13. Jancsi-kunszt 8+
  14. Őszapó 4
  15. Kis Bevágás 7
  16. Zoknis 9+
  17. Faékes 7+
  18. Hetes 7+
  19. Bal repedés 7
  20. Éter 8 (balra Peremszerelem 9-)
  21. Cornflakes 9-
  22. Utópa 10- (Szuperdirekt 11)
  23. Borda 6+
  24. Viharsarok direkt 8-
  25. Hétpluszos 8+ ( balra Popocatepetl 9+)
  26. Öreg út 7-
  27. Viharsarok Piaz 7-
  28. Gyík-fal 8

Jó, ha tudod

A Kecskehegyi sziklamászóhely a természetvédelmi terület része, így fontos, hogy a látogatók figyeljenek a környezet védelmére, és ne hagyjanak szemetet a területen. A mászás előtt célszerű tájékozódni az időjárásról, mivel esős időben a sziklák csúszóssá válhatnak, és a falakon való mászás veszélyessé válhat. A sziklamászás helyszínei általában jó állapotban vannak, de az egyes falak karbantartása elengedhetetlen, ezért érdemes figyelni a terület üzemeltetőinek ajánlásait. (Figyelem! Amennyiben meghibásodott eszközöket vagy veszélyes útszakaszt észlelsz, kérjük haladéktalanul jelezd ezt nekünk a VISSZAJELZÉS menüpontban, hogy értesíthessük a kijelölt karbantartókat és megtegyük a szükséges óvintézkedéseket) A falak tetején számos biztos standpont található, segítségükkel könnyen mászhatunk felső biztosítással is, ami itt jellemző gyakorlat. A falak alja jó boulder-edzést kínál, különösen az extrém csúszósság miatt.

Figyelem! Amennyiben meghibásodott eszközöket vagy veszélyes útszakaszt észlelsz, kérjük haladéktalanul jelezd ezt nekünk a VISSZAJELZÉS menüpontban, hogy értesíthessük a kijelölt karbantartókat és megtegyük a szükséges óvintézkedéseket

Videóleírás

[Narrátor] Ez egy mintaleiras.

...

Megközelítés

A Kecskehegyi sziklamászóhely könnyen megközelíthető Budapest belvárosából. A legkényelmesebb módja az autós közlekedés, mivel a hely közvetlenül a hegyoldalban található, és a legközelebbi parkolóhelyek közvetlenül a sziklamászóhely közelében találhatóak. A helyszín tömegközlekedéssel is könnyen elérhető, a legjobb választás a 8-as busz vagy a 61-es villamos, amely a sziklamászóhelyhez közeli megállókban áll meg. A gyalogos megközelítés a városrész szintkülönbségei miatt kissé meredek, de könnyen járható ösvényeken vezet. A Kecskehegy a mászóhely mellett a túrázók számára is ideális helyszín, hiszen a környéken számos szép túraútvonal található, és a helyszínről csodálatos kilátás nyílik Budapest panorámájára.

Kilátás a Kecskehegyről a szomszédos hegyekre.