Programozás
Először 5. osztályos koromban találkoztam informatikával: az iskolában informatika órán és szakkörön Imagine LOGO-val foglalkoztunk és versenyeztünk. Az elkövetkezendő néhány évben otthon is Logóztam, majd elkezdett a programozás másik területe is.
Néhány projekt az iskolás éveimből
Egy lecke kezelő
Ez az ötlet még hetedikes koromban merült fel bennem, arra válaszul, hogy ha egy diák elfelejtette, hogy milyen házi feladatot adtak fel az iskolában vagy pedig beteg volt, és ezért szeretné tudni. Az app részben készült csak el, egyrészt nem tűnt annyira hasznosnak, mint az elején. Másrészt a feladat komplexebbnek tünt, mint gondoltam, hiszen szerettem volna, hogy az app képes legyen a tantárgyakat és a csoportokat külön kezelni, ismerni az órarendet (elmaradt órák, ünnepnapok stb.). Úgy müködött volna, hogy az óra végén az egyik tanuló rögzíti az appon keresztül az aznapi leckét.
A Bolyai Csapatverseny feladataira egy pontszámoló
Az iskolás éveim nem telhettek volna el a Bolyai Csapatversenyen való versenyzés nélkül: minden évben legalább két, de volt, hogy mindhárom tárgyból is elindultunk. Ebböl kifolyólag sokat gyakoroltunk a versenyre természetesen régebbi feladatlapokkal. Ezeknek a feladatsoroknak nem volt egyszerű a pontszámítása, ami emiatt sok időt vett igénybe, erre azt találtam ki, hogy csinálok egy appot, ami ezért lenne felelős. Ez aztán odáig fejlődött, hogy sikerült néhány év teljes megoldásait felvinni az adatbázisba. Ezáltal elég volt ezeknek az évekenek feladatsorainak megoldásakor csak saját megoldásunkat felvinni, a többit a rendszer megoldotta, hiszen ismerte a hivatalos megoldásokat.
3D Szkenner
Ezt a nagyobbszabású projektet egyik osztálytársammal közösen készítem. A fejlesztés még 2021 nyarán kezdődött és azóta is folyik. A projekttel résztvettünk az OTIO-n (ORSZÁGOS TUDOMÁNYOS ÉS INNOVÁCIÓS OLIMPIA) 2022-ben és 2024-ben, ahol 3. illetve 2. díjban részesültünk.
A projektről röviden
A fotogrammetria egy 3D szkennelési technológia, amelynek segítségével egy tárgyról készült fényképek felhasználásával digitálisan 3D-s modellt lehet rekonstruálni. A szkennelendő tárgyról minél több szögből érdemes képeket készíteni, hogy minden kis részletet meg tudjunk ragadni. Az eszközünk és - a jelenlegi pályázatunk fő fókusza - az automatizációs folyamatuk, ezt a korábban tárgyanként 5-6 emberi munkaórát igénylő folyamatot mindössze 45 percre csökkenti. Ez kifejezetten hasznos olyan felhasználási területeken, amelyeknél sok tárgy 3D szkennelése szükséges, ilyen például egy webshop teljes kínálatának szkennelése 3D-s termékmegjelenítéshez vagy egy múzeum archívumának 3D-s digitalizálása.


A mechanika terén főképp a korábbi verzió hibáit orvosoltuk: stabilitás, mozgástér bővítés, valamint új funkciók fejlesztése volt a cél. A szkennelési technikánkat is teljesen újraterveztük: teljesen fekete térben helyezzuk el a szkennelendő tárgyat, erre a hatásra keresztpolarizációs világítással/fotózással rásegítünk, hogy a lehető legpontosabb textúra adatokat tudjuk kinyerni a képekből. Így egy még pontosabb modellt alkotva.
A szoftver az előző verzióhoz képest nagy fejlesztéseken ment keresztül, melynek mindegyike a gyorsabb és automatizáltabb szkennlést volt hivatott elősegíteni. A fotogrammetriás 3D szkennelés sok elő- és utómunkával jár, amelyek számtalan emberi munkaórába telnek. Saját fejlesztésű szoftverünkkel a különböző munkafolyamatokat automatizáltunk, majd ezeket a folyamatokat egy központi adatbázis segítségével összehangoltuk.
Projektünkkel mostanra jutottunk el olyan szintre, hogy elkezdjünk komolyabb hangsúlyt fektetni az üzleti oldalára. Több megbízásunk volt már: a Keresztény Múzeummal egy közös projekt keretein belül rangos történelmi tárgyak és ereklyék 3D szkennelt mását készítettük el. Ezeket 3D nyomtatás és festés után ajándéktárgyként fogják forgalmazni. Egy vadászati termékeket fejlesztő céggel együttműködve állati koponyákat 3D szkenneltünk, amelyeket 3D nyomtatást követően trófeák (agancsok) bemutatására alkalmas termékként fognak árulni. Egy 3D-s ipariformatervezést oktató cég Balázs és Botond mi modelleink segítségével tanítja diákjait.