A Grunge


Bevezetés:

A grunge (magyarul: piszok, mocsok) könnyűzenei stílus, amelynek gyökereit és kezdeteit az amerikai underground mozgalomban kereshetjük.
A Seattle Sound-ként is emlegetett alternatívrock-irányzat ötvözi és továbbgondolja a rock, punk, hard rock és az indie rock alapokat. Megjelenése a nyolcvanas évekre tehető, Washington állam, azon belül is Seattle környezetére.
Híressé a kilencvenes évek elején vált két meghatározó album, a Nirvana Nevermind (1991) és a Pearl Jam Ten (1991) lemeze hatására.
Sokan ennek tulajdonítják a 80-as évek rockzenéjének lezárását, és a legutolsó rockforradalomként jellemzik.

Története

Az elnevezés eredete

A szó angol eredetű, a „grungy” – ez a szlengben a „koszos” szinonimájaként használt szó – jelzőből származtatható.
A grunge mint fogalom legelőször a 60-as és 70-es években fordult elő zenei stílus és zenészek megnevezéseként. Akkoriban még nem műfajra, inkább a zene és a művészek jellemzőire gondoltak a fogalom használatával.
Neil Young, Iggy Pop és a The Velvet Underground kísérletező feedbackeffektjei nyersebbé, durvábbá tették gitárjátékukat, eltérve a korszak tisztább hangzásától. A torzítóeffektekkel dúsított, sokszor nyers felvételek lázadó, független hangulatot kölcsönöztek zenéjüknek.
Ez a stílus alakította a 80-as évek közepétől a seattle-i zenei színteret, ekkor kezdte a Green River és a későbbi Mudhoney énekese, Mark Arm a mozgalom elnevezéseként alkalmazni a grunge-ot, amely a 90-es évektől válhatott igazán népszerűvé.

A deep six albumborítója
A deep six albumborítója

Kifejlődése, kezdete

A kiadvány, amely beindította a grunge-ot, a C/Z Records által megjelentett Deep Six válogatáslemez volt 1986-ban. Az albumon hat együttes számai hallhatók, amelyeket azóta is a „grunge atyjai”-ként tartunk számon: Green River, Soundgarden, Melvins, Malfunkshun, Skin Yard és a U-Men, akik közül többeknek ez volt az első lemezkiadványa.

A kilencvenes évek elején néhány éppen megalakult washingtoni együttes elkezdte a korai grunge-hangzást a hard rockkal ötvözni. A legjellegzetesebb példa erre a Pearl Jam, a rövidéletű Mother Love Bone és a Temple of the Dog, amely három zenekarnak majdnem ugyanazok voltak a tagjai.

korai Pearl Jam banda csoportképe
korai Pearl Jam banda csoportképe

Ezalatt a Nirvana a grunge-ot a Pixies hangzásával keverte. Végeredményként ezeknek az együtteseknek „tisztább” és kevésbé heavys hangzásuk volt, mint a 80-as évek grunge-bandáinak, ezzel kikövezve az utat a mainstream siker előtt.
Az első videó, ami a grunge-ra felhívhatta a figyelmet a SoundgardenFlower”-je volt, amit az MTV néhányszor leadott a „120 Minutes” című műsorában. Egy kicsit több mint két évvel később a Nirvana Smells Like Teen Spiritje bevezette a grunge-ot a mainstreambe.

Részletes videóleírás megtekintése

A videot a nyomtatásból eltávolítottuk az alábbi linken érhető el: https://youtu.be/hTWKbfoikeg

Mainstream siker

A Nirvanának tulajdonítjuk, hogy meghozta az áttörést a műfaj számára 1991-ben. A Smells Like Teen Spirit népszerűsége a Nevermind albumról meglepte az egész zeneipart.
Az album #1 lett világszerte, és ezzel megnyitotta az utat a többi zenekar, köztük a Pearl Jam számára is. A Pearl Jam valójában egy hónappal korábban, 1991 augusztusában megjelentette már debütáló albumát, a Tent, de a lemez eladási mutatói csak a Nirvana sikerei után ugrottak meg.

1991–92 folyamán más seattle-i zenekarok is sikeressé váltak, mint például a Soundgarden a Badmotorfinger és az Alice In Chains a Dirt című albumukkal.
A 90-es évek közepére több hasonló hangzású, ám földrajzilag nem ide sorolható együttes is hírnévre tett szert mint a Stone Temple Pilots San Diegóból, az ausztráliai Silverchair és a brit Bush.

Stone Temple Pilots banda csoportképe
Stone Temple Pilots banda csoportképe
Soundgarden banda csoportképe
Soundgarden banda csoportképe

A hanyatlása

A grunge-őrület valamiért mégsem volt hosszú életű. Több fontos tényező is van, amely ehhez vezetett, amelyek önmagukban is elegek lehettek volna, így nem csoda, hogy együttes fellépésük végleg rányomta bélyegét a műfaj alakulástörténetére.

A hanyatlás tényezői

  • Bandák ellenezték a mainstream sztárságot
  • Post grunge megszületése (ami szintén nemvolt hosszú életű)
  • Drogok (főként heroin) használata

A heroin használata a grunge-zenészek között szintén nagyon komoly és szomorú problémákat vetett fel, amelyek akár a zenélés végét is jelenthették együttesek számára. Andrew Wood heroin-túladagolás miatti halála (1990-ben) volt az első nagyobb csapás a grunge világában, elhozva a Mother Love Bone pályájának végét. A függőség okozta Kurt Cobain vesztét is. Vele egy évben hunyt el Kristen Pfaff is a Hole együttesből, majd 2002-ben Layne Staley az Alice In Chains énekese, ők is túladagolás miatt. Később Chris Cornell a Soundgarden énekese 2017 ben egy fellépése után a hotel szobájában gyógyszerek bevétele után tragikusan öngyilkos lett.

1996-ot mondják az utolsó évnek, mikor a grunge-zenészek aktívak voltak. Ebben az évben sok „utolsó” született. A Pearl Jam ekkor jelentette meg utolsó toplistás albumát, a No Code-ot bár a mai napig aktívak utoljára 2024 ben adtak ki egy albumot „Dark Matter” néven kisebb nagyobb sikerel. Az Alice In Chains ebben az évben adta utolsó koncertjeit Layne Stanley-vel a mikrofon mögött. A Soundgarden és a Screaming Trees kiadták utolsó stúdióalbumaikat, („Down on the Upside” és „Dust” címekkel). Végül a Nirvana megjelentette a „From the Muddy Banks of the Wishkah” című koncertlemezét.

A grunge hatása az utókor zenéjére

Bár a grunge klasszikus értelemben vett aranykora lezárult, hatása a mai napig érezhető. Olyan zenekarok, mint a Foo Fighters, a Queens of the Stone Age vagy a Royal Blood, tovább viszik a műfaj elemeit. A '90-es évek grunge zenekarai még mindig nagy hatással vannak a kortárs előadókra, és a műfaj időről időre visszatér a popkultúrába.

A grunge több volt, mint egy zenei irányzat: egy generáció hangja és egy kulturális forradalom része, amely megváltoztatta a rockzene arculatát.

Foo fighetrs banda csoportképe
Foo Fighetrs banda csoportképe
Queens of the Stone Age banda csoportképe
Queens of the Stone Age banda csoportképe