Általános leírás a rangokról A Makuuchi rang leírása A Juryo rang leírása A Makushita rang leírása A Sandanme rang leírása A Jonidan rang leírása A Jonokuchi rang leírása A hivatalos rang megkapása előtti időszak leírása

Rangrendszer

Rangok piramis alakban ábrázolva, értelemszerűen a legmagasabb rang van felül akiből van a legkevesebb (jellemzően egy) és úgy haladunk lefele az ábrán
Rangok piramis alakban ábrázolva

A profi szumó megközelítőleg 550 birkózót foglal magába, 6 különböző osztályba sorolva őket. Ezen túl minden osztály két részre van osztva, keletre és nyugatra, ha például két birkózónak ugyan az a rangja, de az egyik jobban teljesített az előző tornákon mint a másik, akkor ő kerül keletre. Ezeket a rangokat “banzuke”-n jelölik, mindig két héttel az aktuális torna kezdete előtt.

Rangok a torna előtt kettő héttel publikált újságban. Minél nagyobb jellel van írva a birkózó neve, annál magasabb a rangja és annál kevesebb van belőle
Publikált rangok újságban

Makuuchi

A legfelső, úgynevezett Makuuchi tartalmazza a felső 42 birkózót. Ellentétben a többi osztállyal, a Makuuchi még további 5 részre van felosztva. Legalul a Maegashira, itt jellemzően kétszer 15–16 birkózó van, esetleg 17. Ez a Makuuchi osztály alja. Ezután jön még egy “osztás”, a “sanyaku”, melyben három rang tartozik bele: Komusubi, Sekiwake, Ozeki. Az Ozeki-be való felkerüléshez három egymás utáni versenyen legalább 33 győzelem szükséges. A legfelső rang a Yokozuna, ahol ritkán van több versenyző, de előfordulhat, hogy egy sincs. Ebbe a rangba kerüléshez két tornagyőzelem az általános elvárás. Természetesen ez az osztály kapja a legtöbb médiafigyelmet, mivel itt vannak a legizgalmasabb mérkőzések.

Juryo

A második osztály a Juryo, mely 28 birkózót foglal magába (14 kelet, 14 nyugat). A legfelső kettő osztályba sorolt birkózókat hívják sekitori-nak. A sekitorikat egyszerű megkülönböztetni a többi birkózótól, mivel ők viselnek színes mawashi övet, illetve a hajuk ginko levél formájúra van megcsinálva. Minden sekitorinak van egy segédje az alsóbb osztályokból, akik hozzák a dolgaikat, edzéskor segítik őket, és mindenféle hívásra válaszolnak, mint afféle nem pejoratív értelemben vett szolga. Minden birkózónak ez a státusz elérése az elsődleges cél.

Makushita

A harmadik osztály a Makushita, melyben 120-an vannak (60 kelet és 60 nyugat). Itt küzdenek a birkózók, hogy sekitorik lehessenek.

Sandanme

A negyedik a Sandanme, mely 180 birkózót foglal magába.

Jonidan

Az ötödik a Jonidan, ami megközelítőleg 200 birkózót foglal magába.

Jonokuchi

A hatodik a Jonokuchi, melyben körülbelül 80-an vannak. Minden új birkózó ide kerül legelőször, általában 16 évesen, de sokan középiskolában még nem mennek el profi birkózónak. Ha jelentős eredményeket érnek el, akár Makushita 15-ben is kezdhetnek.

Jonokuchi alatt hivatalosan nincs rang, ezt úgynevezett Maezuno-nak hívják, ez jelöli, hogy a birkózó még nem szerepel a banzuken. Rangot egy birkózó csak akkor lép, ha a tornán a páratlan számú meccsekből pozitívan jön ki, más esetben elveszti a rangját és lejjebb esik a banzuken. Ebből két kivétel van: az Ozeki, akinek kétszer kell negatívan végeznie egy tornán, illetve a Yokozuna, aki ha eléri a legfelső rangot, már nem eshet le, viszont ha a szumó vezetősége úgy ítéli meg, hogy már nem elég domináns, akkor visszavonultatják, ezzel befejezné a karrierjét.