Ugrás a tartalomra

A drogok hatása az agyra

-Főoldal-

Az Agy felépítése

Az emberi agy a központi idegrendszer része, bonyolult neuronhálók alkotják melyek biztosítják a megfelelő kognitív és érzelmi funkciókat. A különböző tudatmódosítószerek ezeket befolyásolják.

A drogok által érintett főbb területek:

színes agy ábra

Ahhoz azonban hogy pontosan megértsük, hogyan is befolyásolják az elménket a különböző tudatmódosító szerek egy kicsit el kell mélyednünk az idegsejtek, valamint az ingerületek világában.

Két idegsejt kapcsolata

ábra az idegsejtek kapcsolatáról

Egy üzenet küldéséhez az egyik sejt ingerület átvivő anyagokat (neurotranszmitterek) ereszt a sejtek közötti résbe (szinapszisba). Ez az anyag a szinaptikus résen keresztül eljut a másik idegsejt receptoraihoz (ezek felelősek az érkező információk érzékeléséért). Ezek a felfogott anyagok, amiket az ingerület átvivők elhoztak a receptorokig, váltják ki az ingerületet. Amennyiben ez az ingerület elég erősnek bizonyul, indul meg a következő idegsejt felé. Így történik az ingerület továbbítása.

A drogok az idegsejtek, küldő, feldolgozó illetve érzékelő részeit befolyásolják. Egyes drogok leutánozzák az ingerület átvivő anyagok kémiai felépítését, így teszik lehetővé hogy a drogok ingerülteként kapcsolódhassanak a receptorokhoz és aktiválhassák az idegsejtet (azonban a természetestől eltérő üzenetet továbbítanak az idegsejtek). Más esetekben a neurotranszmitterek mennyiségét tudják befolyásolni, ezzel felborítva a neuronok (idegsejtek) közötti kommunikációt.

Függőség kialakulása

^