Tartalomjegyzék:

  1. Kosztolányi Dezső - Aranysárkány
  2. Márai Sándor - A gyertyák csonkig égnek
  3. Iain Reid - I'm thinking of ending things
  4. Daniel Keyes - Virágot Algernonnak
Kedvenc könyveim listája

Magyar nyelvű irodalom

Kosztolányi Dezső - Aranysárkány

A könyv adatai (kattints a részletekért)
Aranysárkány adatai
Könyv adatai
Kiadás éve 1925
Műfaj realista regény
Készült belőle film? igen (1966)
Értékelés(moly.hu) 89%

Rövid összefoglalás

Kosztolányi Dezső Aranysárkány című regénye egy kisvárosi középiskolában játszódik, és Novák Antal, a szigorú, de becsületes tanár tragédiáját mutatja be. Novák egész életét a hivatásának szenteli, de néhány diákja, különösen a lázadó és öntörvényű Liszner Vili, ellene fordulnak. A fiatalok megalázzák, és egyre inkább kihasználják jószívűségét és naivitását. Amikor Novák megtudja, hogy egyik tanítványa szerelmi kapcsolatot folytat a lányával, majd a lánya el is menekül vele otthonról, teljesen összeomlik. Kosztolányi realista módon mutatja be a társadalmi viszonyokat és az emberi lélek mélységeit. Az Aranysárkány egy megrendítő történet az elbukott eszményekről és az élet kegyetlenségéről.

Személyes értékelés

Ami nagyon tetszett a műben, az a részletesség, amivel leírta a kisváros lakóinak mindennapjait; teljesen el tudtam merülni a könyv világban. A történet egyik fő eseménye az érettségi volt, és mivel pár hónappal előtte én is érettségiztem, kellemes volt visszatekinteni kicsit azzal a tudattal, hogy én már túl vagyok minden nehézségen. Különösen tetszett, ahogy az író kitért a szereplők érzéseire, és a bennük lejátszódó folyamatokra.



Márai Sándor - A gyertyák csonkig égnek

A könyv adatai (kattints a részletekért)
A gyertyák csonkig égnek adatai
Könyv adatai
Kiadás éve 1942
Műfaj regény
Készült belőle film? igen (2005)
Értékelés(moly.hu) 86%

Rövid összefoglalás

Márai Sándor A gyertyák csonkig égnek című regénye egy öregedő tábornok és régi barátja, Konrád találkozását meséli el, amelyre több mint negyven év után kerül sor. A történet egyetlen estébe sűrűsödik, amikor a tábornok meghívja egykori barátját kastélyába, hogy választ kapjon a múlt fájdalmas kérdéseire. Kettejük kapcsolatát egy fiatalon történt árulás árnyékolja be. A találkozás során a tábornok monológ formájában idézi fel az elmúlt évtizedek emlékeit, és szembesíti Konrádot a tetteivel. A regény a barátság, a hűség és az árulás kérdéseit boncolgatja, miközben a letűnő arisztokrácia és egy elmúló világ nosztalgikus képét is megfesti. A mű mély filozófiai tartalommal bír, és az idő múlásának, valamint az emberi sors elkerülhetetlenségének érzését közvetíti.

Személyes értékelés

A könyv cselekménye lassan és nehezen indul, de minden oldallal egyre érdekesebb és mélyebb lesz. Nagyon tetszik, ahogy az elején sötétben tart az író, majd egyre többet árul el a két főszereplő bonyolult baráti kapcsolatáról. A két öreg úr közös múltja problémás, de bármilyen csúnya dolgok is történtek, mindketten tudják, hogy nem lehet megváltoztatni, és higgadtan, őszintén beszélik ki történteket.

Jelenet a könyv színpadi változatából; két öreg úr beszélget egy díszes szobában

Idegen nyelvű irodalom

Iain Reid – I'm Thinking Of Ending Things

A könyv adatai (kattints a részletekért)
A gyertyák csonkig égnek adatai
Könyv adatai
Kiadás éve 2016
Műfaj pszichológiai thriller
Készült belőle film? igen (2020)
Értékelés(moly.hu) 85%

Rövid összefoglalás

Iain Reid Azon agyalok, hogy ennek véget vetek c. könyve egy pszichológiai thriller, amely egy fiatal nő és barátja, Jake autóútját követi, miközben a férfi szüleihez tartanak egy elszigetelt farmra. A nő folyamatosan azon gondolkodik, hogy szakítson-e Jake-kel, miközben nyugtalanító és egyre baljósabb események történnek körülötte. A látogatás a farmon különösen nyomasztó, a szülők furcsán viselkednek, és az időérzékelés is megváltozni látszik. Hazafelé egy elhagyatott iskolánál állnak meg, ahol a nő teljesen elveszíti a valóságérzetét. A regény fokozatosan tárja fel, hogy a narrátor és Jake története talán nem az, aminek elsőre tűnik, és a cselekmény végül egy meglepő és zavarba ejtő csavarral ér véget. A mű az identitás, a magány és az emlékezet témáit boncolgatja, miközben a pszichológiai feszültséget végig fenntartja.

Személyes értékelés

Ez a könyv teljesen magába szippantott, amikor elkezdtem olvasni. Két nap alatt elolvastam, ilyen gyorsan még soha máskor nem olvastam könyvet. A vége rettentően megrázó és elgondolkodtató, miután végeztem a könyvvel, napokig tudtam rajta agyalni még. A belőle készült film hasonlóan zseniális, de szerintem mindenképp a könyvet érdemes előbb elolvasni, vannak eltérések a kettő között.

Videó leírása

A videóban két ember szerepel, egy fiatal pár, akik éppen autóval haladnak egy üres úton, havas időben. Az első 30-40 másodpercben a lány belső monológját hallhatjuk - éppen azon gondolkodik, hogy véget szeretne-e vetni a kapcsolatuknak. Megállapítja, hogy a legtöbb kapcsolatot túl sokáig húzzák az emberek, mert az kényelmesebb, mint szakítani. A gondolatait hirtelen megszakítja a barátja, aki megkérdezi tőle, hogy megálljanak-e kávézni. A videó további részében azt taglalják, hogy nem kéne enniük, mert akkor nem lesz étvágyuk az ebédhez.



Daniel Keyes - Virágot Algernonnak

A könyv adatai (kattints a részletekért)
A gyertyák csonkig égnek adatai
Könyv adatai
Kiadás éve 1959
Műfaj regény/levélregény
Készült belőle film? igen (1968)
Értékelés(moly.hu) 96%

Rövid összefoglalás

Daniel Keyes Virágot Algernonnak című regénye Charlie Gordon, egy értelmileg sérült férfi történetét meséli el, aki egy kísérleti műtét révén átmenetileg zseniális intelligenciára tesz szert. A beavatkozást először egy Algernon nevű egéren próbálják ki, aki látványosan okosabb lesz, így Charlie is aláveti magát a kezelésnek. Intelligenciája rohamosan fejlődik, azonban ezzel párhuzamosan ráébred, hogy korábban kihasználták és kinevették. Ahogy egyre többet ért meg a világból és saját érzelmeiből, úgy távolodik el másoktól, és végül felfedezi, hogy az eljárás hatása nem tartós. Algernon hanyatlása előre jelzi Charlie sorsát is, aki végül visszatér korábbi állapotába. A regény szívszorító módon mutatja be az emberi intelligencia és boldogság törékenységét, miközben mély filozófiai kérdéseket vet fel az identitásról és az emberi méltóságról.

Részlet a könyvből

Személyes értékelés

A mellékelt részletből látható, hogy az író milyen sajátos írásmódot használt, hogy átadja Charlie értelmi szintjét. Bevallom, az elején kissé zavart ez a megoldás, de igazából ez az, ami segít elmerülni a könyvben. Az előmeneteli jelentések szinte valósnak tűnnek, olyan, mintha tényleg Charlie bejegyzéseit olvasnánk. Szívszorító olvasni, ahogy a végén az írásmód újra visszatér a könyv elejei stílusba.