Szécsény - A palócok városa

A város történelméről

Szécsény történelme gazdag és változatos, a magyar történelem számos jelentős eseményének volt színhelye. A település első írásos említése 1219-ből származik. A középkorban fontos mezővárossá fejlődött, amely kereskedelmi és kulturális központként működött. A 15. században Szécsény vára jelentős szerepet játszott az ország védelmében, különösen a török hódoltság idején. A város több csatát is átélt, amely nyomot hagyott fejlődésén. A 17. században az 1663-as török pusztítás után újjáépült, majd az 1705-ös országgyűlés helyszínévé vált, ahol II. Rákóczi Ferencet vezérlő fejedelemmé választották. A város kiemelkedő építészeti és kulturális emlékei közé tartozik a Forgách-kastély, amely a 18. században épült barokk stílusban, valamint a híres Tűztorony, amely a város egyik szimbólumává vált. Szécsény a palóc hagyományok megőrzésében is élen jár, ennek köszönhetően a népi kultúra egyik jelentős központja Magyarországon. Napjainkban Szécsény vonzó turisztikai célpontként ismert, amely történelmi és kulturális értékeivel, valamint természeti szépségeivel egyaránt lenyűgözi az idelátogatókat.

Kubinyi Ferenc Múzeum
Kubinyi Ferenc Múzeum

Kubinyi Ferenc Múzeum

A mai épület elődjét, a várkastélyt, a Kacsics nemzetségből származó Kubinyi Ferenc Múzeum Szécsényi Tamás, vagy fiai kezdték el építeni a 14. század második harmadától. A török háborúk azonban nagy pusztításokat okoztak az épületben. Koháry István 1690-től folyamatosan renováltatja a végvár külső falait, és a várkastély épületeit. A zálogjogon birtokló Kohárytól Forgách János nógrádi főispán és felesége Cziráky Margit visszaszerezte az uradalom nagy részét 1739-ig. 1753-ban Forgách János fiatalabbik fia, Zsigmond örökölte a birtokot. A szécsényi kastély 1750-1760 közötti barokk átépítése így nagy valószínűséggel Zsigmondhoz köthető. Forgách Zsigmond után második fia József örökli, a nagy angolpark létesítése az érdeme. A 19. század második felében a Pulszky család birtokolja a kastélyt, kivéve az 1849-1867 közötti időszakot, amikor a császári kincstár tulajdona volt. 1900-ban Gross Jenő budapesti ügyvéd vette meg és 1943-ban adta el báró Lipthay Bélanak. A háború erősen megrongálta az épületet, felújítása az 1960-as években kezdődött. A legutóbbi felújítás 2005 nyarán történt

Várkert

A Forgách kastély alján található a Várkert. A nagykiterjedésű gondozott terület a sétálni, és kikapcsolódni vágyó turisták, fiatalok kedvence. A gyönyörű fekvésű terület kavicsos sétányokkal behálózott tájvédelmi körzet nagyon szép turisztikai látnivalót kínál. A területen fekvő kis és nagy tó vízelvezető árkaival és szép fahidjaival okoz örömöt a természetszerető turistáknak.

Várkert
Várkert

Tűztorony

A pestis járvány elmúltának emlékére épült fa harangláb helyére építették. 1893-ban kétemeletes toronnyá alakították a Tűzőrség számára. 1929-ben egy harmadik emelet ráépítésére került sor, ekkor kapta jelenlegi bádogfedelű sisakját is. Az egész építmény, valószínűleg a talaj egy agyagrétegének megcsúszása miatt, szemmel láthatóan ferde, észak felé dőlt. Ez a mozgás a mai napig érzékelhető, évente néhány milliméter. 2004-ben a Tűztorony története és tűzoltó-kiállítás nyílt meg az épületben.

Látogatható: Bejelentkezést követően
Jegyárak: 500 Ft
Kapcsolat: 06-70-329-2885

Tűztorony
Tűztorony

Ferences templom

Ferences templom
Ferences templom

Gondozott parkban, az egykori várkerület északnyugati végén áll az 1332-es pápai engedély alapján épített nagyméretű műemlék templom. Szentélyében a 14. század gótikus stílusjegyei láthatók. Legértékesebb része a sekrestye, amelynek szép csillagboltozatát egyetlen nyolcszögű figurális fejezetű pillér tartja. A jelenlegi barokk hajót 1696-ban építették hozzá. A kolostor 1694-1734 között épült boltozatos kerengővel és zárt Ferences templomdíszudvarral. A templomból juthatunk fel a kolostor gótikus boltozatú emeleti szobájába, ahol Rákóczi fejedelem megszállt. 1989-ben a ferencesek újra birtokukba vették az épületet.

Ugrás a tetejére