Kezdőlap > Magyar alter

Magyar alter


Navigációs sáv


Kattints ide a menü megjelenítéséhez!
Bandák Dióhéjban a bandáról
Ugrás a Csaknekedkislány részre Az abszolút kedvenc
Ugrás az Elefánt részre Ha bőgni akarsz
Ugrás a 30Y részre Szimplán klasszikus
Ugrás a Barkóczi Noémi részre Feltörekvő

Csaknekedkislány


A magyar alter területén ólálkodó hallgatók könnyen szembetalálhatják magukat ezzel a klasszikus névvel. A bandát Csepella Olivér és néhány barátja alapította 2011-ben, azonban az első albumuk csak 2015-ben a 'Na ná ba bám' névvel debutált amin a mai napig közkedvelt számokkal találkozhatunk. A leghíresebb 'Falábú nő' című mestermű is ezen az albumon található, olyan dallamok mellett mint a mozgalmas 'Tihany' vagy a pogótornádót előidéző 'Dickdale'. Az album utolsó száma a 'Cseh Tamás' nevet viseli, ami nem véletlen ugyanis Csepella Olivér, a banda szövegírója és frontembere egyik meghatározó példaképe volt Cseh Tamás, aki még akkoriban kapott Kossuth-díjat amikor még nem osztogatták fűnek-fának. A formáció további két albumot adott ki az évek alatt, ezek a 'Kobraszív' és a rendkívül kreatív 'CSNK' nevet viselik. Ezen albumok zenei világa hasonló a 'Na ná ba bám' stílusához. Megmaradt a boldog, felelmelő hangvétel, illetve a fülbemászó zenei alap. A diszkográfiában találkozhatunk kisalbumokkal és EP-ekkel is, amelyek sokszor egy adott érzés vagy téma köré íródtak. Ha már diszkó, a banda egy új iránnyal kísérletezik az utóbbi időben. Narratíva szerint a téridőkontínum meghajlásakor a CsakNEONkislány a TECHNOELEKTRO bolygóról átvándorolt sötét szintetizátorzenekar, azért érkezik a magyar könnyűzenei színpadokra hogy átvegye a zenekar helyét a mi idősíkunkon. Ebben az időutazó felállásban szereplő, alternatív (haha) zenészek kísértetiesen hasonlítanak az eredeti banda tagjaira, már azt is mondhatnánk hogy ezek csupán ők másik maskarában és napszemüvegben. Bárkik is legyenek az biztos hogy az eredeti hangzás helyett elektronikus csnk zenékkel bolondítják a mi világunk frufrus lányainak és bajszos srácainak a füleit.

A gólyában ma este - videóklip

A Csaknekedkislány színpadon meghajlás közben.

Elefánt


Persze az élet nem csak játék és mese, hallottál már a magányról? A lírai, melankolikus Elefántról? Nos ha septum piercinged van vagy esetleg a kelleténél is jellegzetesebb szaga van a szobádnak akkor minden bizonnyal igen. Az Elefánt már a 2012 óta a társunk akkor ha a műfajban keressük azokat a számokat amikkel tocsogósra sírhatjuk a párnánkat egy jobban beleélt situationship után. A zenekart Szendrői Csaba énekes, szövegíró, Tóth András gitáros, Kovács Zoltán billentyűs, Horváth B. Ede basszusgitáros és Németh Szabolcs dobos alapította amely azóta is változatlan felállásban alkot. Az első nagylemezük a 'Vérkeringő' megjelenését már egy stabil követőbázis várta a 2013-as kiadásakor. Ezen az albumon csibészebb hangzásba csomagolt szenvedélyes érzésekkel találkozhatunk, például a 'Budapesti lányok' illetve a szimplán 'Sex' című számokban is. Természetesen a kezdetben is megjelentek szomorú hangvételű alkotások a 'Kerülöd A Napfényt' és a kellemes sírásról szóló 'A Kedvenc Felhőmnek' személyében. De ha valaki az Elefántot emlegeti akkor természetesen az 'EL' album az amely az eszembe jut. Az ide kreált dalok egyszerre emlékeztetnek a múlt erős érzelmeinek elengedésére és a ezek által hagyott mély űr miatt keletkező visszavágyódásra. Ha esetleg ezen érzelmekben találnád magad elveszve, akkor széles mosollyal ajánlom a 'Kösz' című számot, ami megfogja a kezed és a dallamos dobok mentén ugrálva visszaszámol veled tíztől. A visszaszámlálás során megköszönheted a lírai énnel azt hogy szerettél már, de azt is hogy mindennek vége. A rögtön rákövetkező 'Ég veled' pedig ezen hirtelen jókedvből egy erőteljes zongorakisérlettel segít elengedni a felgyülemlett bánatodat. Ha alakul de te végleg ezt az albumot hallgatva úgy maradtál, akkor ajánlom figyelmedbe a 2024-es, jelenleg legfrissebb 'SEMMI' nagylemezt.

Bordahajtogató - videóklip

Az Elefánt színpadon, a közönséggel csoportképet készítve.

30Y


A felsorolásunk legöregebb bandája, a 30Y. Ezt a nevet már a kopaszodó alter urak és a fodrászhoz, az ősz frufrujukat festeni járó alter hölgyek is könnyen felismerhetik. A banda 2000 alakult, miután a Beck-fivérekhez és Sárközy Zoltánhoz egy PTE üzenőfalon kirakott hirdetésen keresztül csatlakozott a banda basszusgitárosa Varga Ádám, aki később magával hozta Gradvolt Endre gitárost is. Megalakulásuk után rendszeresen felléptek olyan nagy nevek előzenekaraként mint például a Kispál és a Borz vagy a Quimby. De mégis mivel csaptak zajt az akkori alter közegnek? Nos az első albumuk a 2004-es 'egy perccel tovább' néven került kiadásra, rá két évre pedig megjelent a 'Csészényi tér' lemezük. Utóbbin a szerény 7 milliós spotify stream-mel rendelkező 'Bogozd ki' is szerepel. A 25 év során természetesen rengetek csodás album és ikonikus szám született, ebből szeretnék most csemegézni picit. A szerintem messze legszerelmesebb kiadás kétség kívül az 'Elsőre' című számuk, amely kis gimis szerelmes lelkecském gyógyította vagy éppen emelte csak szimplán a magasba. Ugyanezen albumon szereplő 'Nevemre veszlek' című dal a mai napig olyan képekkel operál, amelyek miatt én, egy erős határozott férfi is titkon kislányként sikoltozok ha nem figyel senki. Ez a dal is, mint egyébként minden 30Y szám, erősen lírai, metaforákban és költői eszközökben gazdag. Ami nem véletlen, ugyanis a szövegíró és énekes, Beck Zoltán, magyarnyelv és irodalom tanító, illetve doktoriját irodalom- és kultúrtudományokból végezte. Így az évek során feldolgozott irodalmi tudását a dalokban élvezhetjük nap mint nap a hangszóróinkon keresztül. Beck Zoli egyébként az magyar alter egy ikonjává vált, gyakran feltűnhet egy-egy számban, illetve sokszor utalnak dalaira. Az előadó nem csak a 30Y-nal zenél, de rendszeresen tart önálló esteket is.

a lélek ára - videóklip

Beck Zoli szenvedélyesen énekel.

Barkóczi Noémi


Az eddig felsoroltak közül a legfrissebb előadó kétség kívül Barkóczi Noémi. Noémi énekes-gitáros-dalszerző a 2010-es évek elején tűnt fel a színen, egyedi hangvételű dalai már első nagylemeze idején egy sajátos univerzumot alkottak. A hosszú évek hallgatását megtörő 2021-es 'Dolgom volt' című nagylemezen az akusztikus gitárt elektromosra cserélte és sokkal magabiztosabban, bátrabban kísérletezett újabb, karcosabb hangzásokkal. A művésznő dalai egyszerűen fújnak a hallgató köré egy buborékot, amelyben aztán ellebeghetünk kicsit a világunkból. Tipikusan az az előadó akit akkor hallgat az ember ha bezárkózna a szobájába egy kis nyugalom után vágyódva. Az első albuma a 2017-es 'Nem vagyok itt', amely egy halkabb, akusztikusabb hangvételt kínál. Az ugyanezt a nevet viselő szám tökéletesen elkapja azt az érzést, amikor az ember feszülten, dühösen a takaró alá menekülne az élet elől, egy kis szerelmi bánattal fűszerezve. Kiemelendő alkotás a 'Köd A Nappaliban' is, amely egy gyönyörű lírai narratíván át meséli el a múltból visszaköszönő szerelmek megjelenését, legalábbis az én olvasatom szerint. A már említett 'Dolgom volt' albumon ugyan szerepelnek karcosabb számok is, de maradt a nyugodt stílusból. Az 'Annyi vér' meghatóan vázolja az anyaságról a gondolatait, a 'Dolgom volt' (igen még egy, az album nevével megegyező) dal a lelki mellőzésről alkotott érzéseket adja át. Jelenleg is tűkön ülve várom a legújabb nagylemezt a 'Mindig kések, de hozzád időben idultam'-ot, amely március hetedikén, 00:00-kor fog megjelenni.

Köd a Nappaliban - videóklip

Barkóczi Noémi mosolyogva gitározik.