,,Ment-e a könyvek által a világ elébb?"

- Vörösmarty Mihály: Gondolatok a könyvtárban

RÓLUNK

Suhai Soma

Suhai Soma vagyok, az Eötvös Lóránd Tudomány Egyetem Informatikai Karának hallgatója. Első félévünkben készítenünk kellett egy előadást „innovatív vállalkozás menedzsment” órára, mellyel egy saját innovatív ötletet kellett prezentálni. Ekkor született a ,,Shelfy” ötlete.

Az egész abból indult ki, hogy még gimnáziumi tanulmányaim során sokszor fordult elő irodalom órán, hogy kortárs műveket vizsgáltunk, legtöbbször kötelező klasszikus alkotások átiratait. Ezeket a tanár úrnak kellett összegyűjtenie minden alkalommal, mivel több írótól is hozott írásokat, melyek mind külön könyvekben lettek kiadva, illetve a kortárs alkotásokat az interneten nem tudjuk elérni ingyen, hiszen valamiből meg kell ma is élniük az íróknak. Ilyenkor a tanár úr mindenkinek osztott egy külön lapot, melyre a kortárs művek voltak nyomtatva. Ez viszont sokszor problémát okozott, hiszen nehezen volt kezelhető a sok papírlap tömkelege, sokszor el is hagytuk a lapokat, és ráadásul a sok sajnos sokszor felesleges nyomtatás a környezetre és rossz hatással van.

Emiatt jutott eszembe, hogy mennyivel egyszerűbb lenne az élet, ha minden irodalmi alkotás, az első írásos nyelvemlékeinktől kezdve egészen a tegnap íródott friss versekig, össze lenne gyűjtve egy helyen. Így született meg a ,,Shelfy”, egy olyan platform, amely hasonlóan működik, mint a manapság igen népszerű zenemegosztó oldalok, mint például a Spotify, vagy a YouTube Music, csak nem zenei, hanem irodalmi tartalmat szolgáltatna, havi előfizetés ellenében. Ezzel persze nem csak az olvasók dolgát könnyítjük meg, hanem az alkotóknak is több lehetőséget biztosítunk a kitörése.

Természetesen léteznek már hasonló felületek, mint a Scribd vagy a Google Books, de ezek megjelenésével nem forradalmasodott az irodalom, és sajnos úgy látom, hogy egyre kevesebben mutatnak érdeklődést az olvasás iránt. Elgondolkodtam, hogy mi szerettette meg az irodalmat. A gimnáziumi magyar órák. Hatalmas szerencsém volt a tanáraimmal, mert nem csak a szokásos tankönyvi elemzéseket, magyarázatot tanították nekünk az olvasmányokról, hanem sokkal mélyebben megvizsgáltuk az alkotásokat, ahogy feljebb is említettem, sokszor megnéztük, hogy a régi művek hogyan élnek tovább az irodalomban, különböző elemzéseket hasonlítottunk össze stb. Ezeknek köszönhetően jöttem rá, hogy egy vers, egy regény sokkal többet rejt magában, mint ami le van írva.

Sajnos tudom, hogy a legtöbb diáknak más tapasztalati vannak a magyar órákat illetően, sőt sokszor hallottam, hogy pont az oktatás vette el a kedvüket az olvasástól. A ,,Shelfy” erre a problémára is szeretne megoldást nyújtani. A ,,Shelfy” rendelkezik egy oktatási funkcióval, mely a következőket foglalja magába:

  1. A művekhez össze vannak gyűjtve különböző elemzések. Fontos, hogy ne csak egy ,,mindentudó” elemzés legyen egy műre, hogy ne befolyásolja a szabad értelmezést, hanem a több nézőponton keresztül is meg lehessen vizsgálni egy alkotást.
  2. Bárki megoszthatja a gondolatait egy adott műről, ezzel is segítve az első pontban leírtakat.
  3. Elemzések, gondolatok mellett a művek átiratainak, esetleg a műből ihletődött zenei, vagy képzőművészeti alkotásoknak a gyűjteménye.
  4. Elérhető egy elemző funkció, mely kiemeli az adott mű fontos részeit. Például egy versben a költői eszközöket, költői képeket, egy regényben, drámában a motívumokat (pl. Édes Anna – édességek, Három nővér – idő).
  5. Hosszabb műveknél a szereplőkről egy összefoglaló, melyet olvasás közben az adott karakter nevére kattintva lehet elérni.
  6. Írók, költők életrajzai.
  7. Tervben vannak játékos kvízek, melyekkel egy adott műről szerzett tudást lehet ellenőrizni.

A hosszútávú célom a Shelfy-vel az, hogy szerződni tudjak iskolákkal, fizessenek elő a diákok számára, és segítség vele mind a diákok, mind a tanárok munkáját. Amennyiben egy tanár használná a Shelfy-t, szabadon személyre szabhatja, hogy mely funkciókat teszi elérhetővé a diákok számára.

Hosszú út ál még előttem, mire a ,,Shelfy” kiteljesedik. Rengeteg bukkanóba futhatok bele, elég csak a szerzői jogi kérdésekre gondolni, de úgy gondolom, ez a weboldal egy jó kezdete valaminek, amivel az emberek szellemi fejlődését szeretném szolgálni.