Ugrás az oldal tetejére

Kutyásetikett és fontos tudnivalók

Minden kutyás számára alapvető, hogy kutyája nemcsak szeretetteljes és vidám, hanem jólnevelt is legyen. Az alapvető kutyásetikett betartása nemcsak a kutyánk, hanem a környezetünk és más kutyák számára is biztosítja a harmonikus és zökkenőmentes együttélést. Az etikett szabályai segítenek abban, hogy kutyánk megtanulja a megfelelő viselkedést különböző helyzetekben – legyen szó sétáról, találkozásról más kutyákkal, vagy éppen vendégek fogadásáról otthon. A megfelelő szabályok és határok megértése és betartása kulcsfontosságú a kutyánk biztonsága és a gazdi-kutya kapcsolat fejlődése szempontjából. Ebben a részben megosztjuk veletek az alapvető szabályokat és viselkedési normákat, a kutyák oltási programját valamint egyéb kutyás tevékenységeket, amik lenyűgöznek…

Mindig takaríts össze a kutyád után!

Előfordul, hogy néhány helyen, mint pl. Weilerswist (Németország), az otthagyott kutyakaki DNS-vizsgálattal történő beazonosításával szankcionálják a gazdákat. A terézvárosi önkormányzat is hasonló intézkedések bevezetését tervezi a kutyatulajdonosok felelősségteljesebb magatartásának elősegítése érdekében.
Ne engedd oda a kutyád idegenekhez!
Nem mindenki szereti a kutyákat, sokakban félelmet is keltenek. Ehhez mindenkinek joga van, tartsuk tiszteletben! Ne várjuk meg, hogy szóljanak, az legyen az alapvető felállás, hogy a kutya nem mehet oda senkihez, legfeljebb engedéllyel, ha a másik fél külön kéri. Így azonnal ki is zártuk a felugrálást, nyalogatást, dörgölőzést stb., ami sokakat jogosan zavar. Ha véletlenül mégsem sikerül egy ilyen szituációt megelőznünk, kérjünk elnézést!
Ez ugyanúgy igaz kutyásokra, különösen akkor, ha a másik kutya pórázon van. A pórázon lévő kutyák találkozása az esetek többségében balul sül el, hiszen a kutyák nem képesek természetesen mozogni, illetve a póráz feszülése miatt hamar stresszes állapotba kerülnek.

Ne engedjük kutyusunknak, hogy rongálja a környezetét!

Nagyon helyesek tudnak lenni, ahogy lobogó füllel, elszántan ásnak, de a hatalmas gödrökben könnyedén kitörheti bárki a bokáját, akár egy labdázó kutya is. Ügyeljünk a jelölgetésre is! Senki nem szereti, ha a háza, autója kereke tocsog a kutyapisitől, tiltsuk ezt a viselkedést! Annyi dolog van, amit körbe lehet pisilni, semmi baja nem lesz még a leghatalmasabb kannak sem, ha megakadályozzuk, hogy levizeljen egy kereket.

Fél szemünk folyamatosan legyen a négylábúnkon!

Sajnálatos módon egyre több olyan gazdával találkozni, aki a kutyasétáltatást telefonjának nyomkodására használja, és ebből kifolyólag kutyája igencsak terhelőnek bizonyul a környezete számára. Lehet, hogy épp összeverekedni készül valakivel, olyasmit eszik, amit nem kéne, dolgát végzi, vagy éppenséggel zavar valakit. Figyeljünk a kutyánkra, figyeljünk egymásra!

Éppen labdázó, ivó vagy evő kutyához ne engedjük oda a kutyánkat!

Nem tudhatjuk, hogy az idegen kutya milyen birtokló viselkedéssel rendelkezik, ezért ne kockáztassunk.

Ne engedjük kunyerálni a kutyánkat!

Tilos más kutyáját engedély nélkül megsimogatni és etetni!

A kutyák chipelése és az oltási terv (ld. később) betartása kötelező!


Jó, ha tudod:
Mit jelentenek a pórázra kötözött szalagok?

A kutya nyakörvének vagy pórázának színe fontos jelzést adhat a gazdik és a környezetük számára a kutya viselkedéséről és szükségleteiről.
Ezek a színes szalagok segítenek abban, hogy jobban megértsük és tiszteletben tartsuk a kutyák egyéni igényeit és viselkedését, így biztosítva számukra a biztonságosabb és komfortosabb környezetet.
Minél többen ismerik és használják ezt, annál nagyobb lesz a megértés a kutyák és gazdáik iránt. Ez különösen fontos városi környezetben, ahol sok kutya és ember osztozik a közterületeken.
Nem minden gazdi tud vagy akar magyarázkodni arról, hogy a kutyája miért nem szereti az idegeneket vagy miért kell távolságot tartani tőle. Egy jól látható szín egyértelmű üzenetet közvetít anélkül, hogy szavakra lenne szükség. Ez a rendszer tehát nemcsak a kutyák és gazdáik, hanem a kutyát nem tartó emberek számára is hasznos, hiszen segít megérteni és tiszteletben tartani a kutyák egyedi igényeit, így egy békésebb, biztonságosabb környezetet teremtve mindenkinek.


Oltási program kutyáknak

Magyarázat

A táblázatban feltüntetett oltási program minden kutya esetében kötelezően betartandó!

Mi ellen? Mikor ajánlott?
Parvovírusos bélgyulladás ellen 7-8 hetes korban
kombinált oltás (parvovírus, szopornyica, parainfluenza, fertőző májgyulladás, leptospirózis ellen) 9-10 hetes korban
Parvovírusos bélgyulladás ellen 11-12 hetes korban
kombinált oltás 13-14 hetes korban
veszettség ellen 15-16 hetes korban, majd 6 hónap múlva ismétlés, később évente ismétlés
Lyme-kór ellen 17-18 hetes korban, ismétlés 2-3 hét múlva

Kutyás tevékenységek

Bakancslistás kutyás sportok

  • Agility
    Az agility egy gyors és dinamikus kutyás sport, ahol a kutyák különféle akadálypályákon (alagút, ugrás, szlalom, fal) kell végigmenniük, miközben a gazdi irányítja őket. A cél, hogy minél gyorsabban és hibátlanul teljesítsék a pályát.
  • Mantrailing
    A mantrailing egy kereső sport, ahol a kutyák egy adott személy szagát követve kell, hogy megtalálják a célt. A kutyák itt a szaglásukat használják, hogy eltűnt személyeket vagy tárgyakat keressenek meg. Nagyon fontos a kutya koncentrációja és szagló érzéke.
  • Flyball
    A flyball egy csapatverseny, amelyben két csapat kutyája váltakozva ugrál át akadályokon, majd egy rugós labdát hoz vissza. A következő kutya akkor indulhat, ha az előző kutya sikeresen visszahozta a labdát. Ez a sport gyorsaságot és koordinációt igényel.
  • Gombakeresés
    Ebben a sportban a kutyák gombákat keresnek egy kijelölt területen. A kutyák szaglását és keresési képességét használják a gombák megtalálására. A kutyák és gazdáik egyaránt élvezik, mivel ez egy mentális és fizikai kihívás.
  • DogDancing
    Egy kreatív és szórakoztató kutyás sport, amelyben a kutyák és gazdáik táncolnak együtt különböző zenére. A kutya és gazdája közötti szoros kapcsolatot és szinkronizáltságot igényli. A kutyák különböző trükköket hajtanak végre, például pörögnek, ugranak, vagy körbe futnak, miközben a gazdi irányítja őket a zenére. A dog dancingben a gyakorlatok és koreográfiák szabályozottak, és pontozásra kerülnek a versenyeken, figyelembe véve a kutya ügyességét, a gazdi koordinációját, valamint a tánc és a zene összhangját. Ez a sport nemcsak szórakoztató, hanem a kutya mentális és fizikai fejlődését is elősegíti, miközben erősíti a kutya-gazdi kapcsolatot.

Kutyák munkában

  • Vakvezető kutya
    A vakvezető kutyák segítenek a vak és gyengénlátó embereknek a közlekedésben. Ők irányítják a gazdájukat, elkerülik az akadályokat és segítenek a veszélyes helyzetekben, például a zebrán való átkelésnél.
  • Terápiás kutya
    A terápiás kutyák segítenek mentális, érzelmi és fizikai egészségügyi problémákkal küzdő embereknek. Kórházakban, idősek otthonaiban és iskolákban dolgoznak, hogy támogassák a pácienseket, csökkentsék a szorongást és javítsák az érzelmi állapotot.
  • Rohamjelző kutya
    A rohamjelző kutyák azok számára nyújtanak segítséget, akik epilepsziás rohamokkal küzdenek. Ezek a kutyák érzékelik a rohamok közeledtét, és figyelmeztetik gazdájukat, hogy időben felkészülhessenek vagy segítséget kérhessenek.
  • Keresőkutya
    A keresőkutya rendkívüli szaglóerejét használja, hogy eltűnt személyeket, drogokat, robbanóanyagokat vagy akár katasztrófahelyzetekben (például földrengés) túlélőket találjon. A kutyák képesek keresni romok alatt és olyan helyeken, ahol emberi erőforrások nem érhetők el.
  • Segítőkutyák
    A segítőkutyák mozgáskorlátozott emberek számára nyújtanak segítséget, például ajtókat nyithatnak, tárgyakat hozhatnak, vagy akár a telefon felvételében is segíthetnek. Ők a mindennapi életben rendkívül fontos támogatást nyújtanak.

Készítette: Pelyhe Anna
pelyheanna@student.elte.hu
Eger, Szalóki út 12.