„Réges-régen a négy nép békében élt együtt, de minden megváltozott amikor a Tűz Népe támadást indított. Csak az Avatár a négy elem mestere képes megállítani őket, ám amikor a legnagyobb szükség volt rá ő eltűnt ...”
Bevezető
Az Avatar: Az utolsó léghajlító(The Last Airbender) egy amerikai animációs televíziós sorozat, amelyet Michael Dante DiMartino és Bryan Konietzko alkottak meg. A sorozatot a Nickelodeon mutatta be 2005. február 21-én, és egészen 2008. július 19-ig futott, összesen három évadon (könyvön) keresztül. Az Avatar gyorsan a modern animáció egyik legnagyobb hatású és legelismertebb művévé vált, amely a keleti filozófia, a harcművészetek és a fantasy elemek ötvözésével egy teljesen egyedi világot teremtett.
Baguazhang harcművészetHunggar harcművészet
A világépítés és inspirációk
Az Avatar univerzuma számos különböző kultúrából merített ihletet, különösen az ázsiai és inuit mitológiából, filozófiából és harcművészetekből.
A négy nemzet és a harcművészetek
Levegőhajlítás: Baguazhang (könnyed, folyamatos mozgás)
Vízidomítás: Tajcsi (lágy, áramló mozdulatok)
Földidomítás: Hung Gar (erős, stabil állások)
Tűzidomítás: Északi shaolin kung fu (erőteljes, lendületes támadások)
A karakterek és a keleti filozófia
Az Avatar sorozatban rengeteg buddhista és taoista filozófiai elem fedezhető fel. Aang például egy buddhista szerzetes, aki hisz az erőszakmentességben és a harmóniában. A sorozat erkölcsi üzenetei és mélyebb jelentései sokkal kifinomultabbak, mint a legtöbb nyugati animációs sorozatban.
A sorozat megalkotói és kezdeti ötletei
Az Avatar mögött álló két alkotó, Dante DiMartino és Bryan Konietzko, korábban az animációs iparban dolgozott, többek között olyan projekteken, mint a Family Guy vagy a King of the Hill . Az Avatar ötlete 2001-benszületett meg, amikor Konietzko egy régi rajzát nézegette, amelyen egy kopasz, szerzetes kinézetű fiú egy repülő bölénnyel látható. Ez inspirálta az Aang karakterét és az egész sorozat alapötletét.
Ezzel párhuzamosan DiMartino egy sarkvidéki felfedezőről szóló dokumentumfilmet nézett, amelyben egy ember egyedül rekedt az Északi-sarkon. Ez vezetett a hosszú időre eltűnt hős történetének ötletéhez. A két kreatív elme összeállt, és megalkották azt a világot, amely a négy elem és a hajlítás (bending) koncepciójára épült.
Az első rajz az animációról
A sorozat sikere és hatása
Az Avatar: Az utolsó léghajlító hatalmas sikert aratott a nézők körében, és számos díjat nyert, köztük Emmy-díjat is. A sorozat nemcsak a fiatal közönség körében népszerű, hanem a felnőttek számára is vonzó, köszönhetően a mélyebb témáinak és karakterfejlődésének.
A sorozat hatása messze túlmutatott a televízión. Számos videojáték, könyv és képregény készült az Avatar univerzumban, valamint egy élőszereplős filmadaptáció is, amely azonban vegyes kritikákat kapott.
Az Avatar öröksége és folytatásai
A sorozat befejezése után az Avatar univerzum tovább bővült:
Képregények és könyvek: Több folytatást is készítettek képregény formájában, amelyek kiegészítették a történetet.
The Legend of Korra (Korra legendája, 2012-2014): Az Avatar folytatása, amely egy új Avatarról, Korráról szól.
Netflix élőszereplős adaptáció (2024): Egy új élőszereplős sorozat, amely a klasszikus történetet dolgozza fel.
Az IGN Hungary véleménye az élőszereplős változatról
"... az egyik pillanatban pazar utazás, a másikban meg döcögős vánszorgás. Az összkép ennek ellenére inkább pozitív, mivel nagyon sok szempontból tényleg sikerült hű maradni az eredeti szériához, így a régi rajongók ismerős kalandra indulhatnak, az újoncok pedig megnézhetik, hogy akkor is nagy szám az Avatár, ha nincsenek benne kék űrlények..."