A sisakos kazuár

Az esőerdő titokzatos lakója

Életmód

Általában magányos állat, vagy kisebb csoportokban mozog. Területét aktívan védi más kazuárokkal szemben, és ha fenyegetve érzi magát, agresszívan lép fel.

Repülni nem képes, viszont rendkívül gyorsan fut – sebessége akár a 50 km/h-t is elérheti –, valamint jól úszik és ügyesen ugrik. Az egyensúlya és mozgása annyira kifinomult, hogy képes teljes sebességgel futva is hirtelen irányt változtatni.

Kazuár eszik
Csőrével ügyesen ragadja meg a lehullott gyümölcsöket

Elsősorban növényevő, étrendje gyümölcsökből és egyéb növényi részekből áll, de alkalmanként kisebb állatokat, például rágcsálókat és hüllőket is elfogyaszt.
Az elfogyasztott magokat emésztetlenül üríti ki, a növények terjesztésében kulcsszerepet játszik. Emiatt gyakran nevezik „az erdő kertészének” is.

Szaporodás

A szaporodási időszakban toleránsabbá válnak egymással szemben az állatok az életük ezen szakaszaiban.
A tojásokat a nőstény rakja le, de a kotlás és a fiókák gondozása teljes mértékben a hímek feladata 50-52 napig őrzi és melegíti a fészekben lévő tojásokat, majd a kikelést követően hónapokig vigyáz a fiókákra, tanítja őket, és segíti őket a túlélésben.
A fiókák kezdetben barnás csíkos tollazattal rendelkeznek, amely segít nekik elrejtőzni a ragadozók elől.

Kazuár a tojásaival
A tojások értékesek, a hím sokáig őrzi őket
Videó részletes leírása

A videó a Budapesti Állatkertben készült, ahol a sisakos kazuárok mindennapjaiba nyerünk bepillantást.

"Itt a házban találkozunk Darázs Zsolttal, a kazuhárok egyik kiváló gondozájával."
"Szervusz! Hát az lenne a kérésünk, hogy egyrészt itt a kamerán keresztül mutassunk a közönségnek egy kis kulisszák mögötti élményt, bár ez már most elkezdődött, és arra kérlek, hogy mutasd be nekünk a kazuárjaitokat. Mindannyiunk közös kazuáljait."

A beszélgetés során kulisszák mögötti jeleneteket láthatunk: előkészítő helyiséget, ahol a kazuárok takarmányát készítik elő.

"Az lenne most, hogy bemegyünk a leányzónak a helyére, aki most nincs bent, és megetetem a Karcsi bácsit. Megnézzük, hogy Karcsi bácsi mennyire illetődött meg attól, hogy itt vagyunk."

A gondozó kézbe vesz takarmányt (paradicsomot és egy kis egeret), és benyit a kifutóba. A kamera megmutatja Karcsi bácsit. A madár lassan közelít, a gondozó próbálja etetni. Közben rengeteg hasznos információ hangzik el róla és társáról.

"Ő egy idősebb madár, ő már betöltötte a 26. életévét, és teljesen más habitusú állatról van szó, mint amit majd látni fogunk, az ő párja.

Madár eleinte kicsit bátortalan, de nem tud ellenállni a finom falatoknak.

"Őróla tudni kell, hogy nem csak a habitusa más, hanem a hím kazuárok jóval kisebbek, mint a tojó. Azért tartjuk őket külön, mert amikor nincs szaporadási időszak, akkor ők magányosan territóriumot védve élnek."
"Ha egy látogató nézi, akkor ha a részletekre kíváncsi, mit érdemes megfigyelnie?" - érdeklődik Hanga Zoltán.
"Hát legelőször ami föltűnik, ez az elszarusodott taraj, sisak, amire szokták mondani, hogy ő azért ilyen bokros helyeken is él, és akkor, ahogy fut előre, akkor így hajtja félre ezeket az ágakat. Ami az ő nagy veszélyforrásuk, a nagy fegyverük a lába. Három ujjat látunk, és ott a legbelsőnél egy hosszú karom van. Ez a hosszú karom gyakorlatilag olyan mint egy tőr, vagy egy borotva penge." - mutatja kameránknak.

A kamera közben közeli képeket mutat a kazuár fejéről, lábáról, egész testéről. Karcsi bácsi nyugodtan lépked és mutatja magát.

"Föltűnő még a tollazata, amit nem neveznék annyira tollnak, hanem egy olyan testakaró, ami már-már majdnem toll, de mégsem az." - mondja el nekünk Zsolt.

A videó vége felé visszavonulnak a kifutóból, miközben a madár továbbra is nyugodtan járkál a háttérben. A beszélgetés lezárul és további felvételek láthatók a kazuárokról.