A jó író jó olvasó



Az asztalon egy négyzetrácsos füzet, a jobb oldalon kézzel írva: 'the plan', miközben egy női kéz folytatja az írást

Írótípusok

Három három fő írótípust különböztethetünk meg az írásfolyamat alapján.

A pantser kifejezést olyan írókra használják, akik nagyon keveset terveznek meg a történetükkel kapcsolatosan — legalábbis az első piszkozat megírása előtt. A történet, a karakterek szinte teljes mértékben az írás alatt alakulnak ki, és folyamatosan változnak.

Ezzel szemben a plotter típusúak minél részletesebben próbálják körülírni a készülő művüket. Gyakran előre eltervezik, melyik jelenetben mi történik, előre kidolgozzák a karaktereket, a helyszíneket, a világot, és rendkívül ritkán térnek el a vázlatuktól.

A plantser fogalom valahol a kettő között helyezkedik el, és a leggyakoribb írótípus, mivel az előbbi két típus előnyeit ötvözi. Ezek az írók megfogalmazzák a történetet nagyvonalakban, kidolgozzák a főbb szereplőket és elemeket, amik csak írás közben válnak teljessé.

Az is előfordul, hogy a különböző piszkozatoknál ugyanazon író más írástípust válasszon. Ahogy Neil Gaiman mondta: Írd le mindazt, ami a történetben történik, majd a második vázlatodban tégy úgy, mintha mindig is tudtad volna, mit csinálsz.


A hópihe módszer

Rengeteg módszer létezik egy történet megtervezésére, de számomra a Randy Ingermanson által megalkotott hópihe módszer vált be a legjobban. (Érdekesség, hogy Randy szoftvertervező mérnökként dolgozott, mielőtt író lett volna, és munkájából merítette az inspirációt a metódus kialakításához.)

A módszer lényege, hogy — a hópihékhez hasonlóan — egy egyszerű alakzatból indulunk ki, majd egyszerű szabályok alapján építkezünk rá. Mindössze egy egysoros történetleírással kezdünk, majd lassan több oldal hosszúra bővítjük. Hasonlóan járunk el a szereplőkkel és a világgal is. Ha minden készen áll, már csak meg kell tervezni a jeleneteket, amit a regény piszkozatának megírása követ — néha visszatérve az eredeti vázlathoz, hogy az írás közben felmerülő problémák megoldásra kerüljenek.

A Koch-féle hópihe kialakítása négy lépésben: egy háromszöggel kezdünk, amihez egy újabb, ellenkező irányú háromszöget adunk, majd ezt ismételjük, míg hópihe alakot nem kapunk.
A Koch-féle hópihe

Rendszerezés

Van egy ötletünk, és tudjuk, hogy akarjuk megtervezni. Hogyan tovább?

Nos, egy megfelelő rendszer csaknem olyan fontos, mint maga a tervezés folyamata. Ma már ritkábban találkozunk kézírás-hívőkkel ilyen szempontból, de határozottan lehetséges könyvet írni csupán egy füzet és toll segítségével. De miért is tennénk így, amikor rengeteg program áll rendelkezésünkre, ami leegyszerűsítheti a folyamatot?

Egy rendkívül népszerű verzió a Google Docs vagy a Microsoft Office Word használata, amikhez számtalan útmutató és sablon elérhető. Azonban ezeket elsősorban nem regénytervezés céljából készítették.

Velük szemben a Plottr és a Scrivener könnyedén kitűnik írás szempontjából.

Az előbbi beépített sablonokkal rendelkezik, amik rendkívül megkönnyítik a tervezés folyamatát minden szempontból. Azonban ennyiben ki is merül, mivel maga a piszkozat megírására nem ad lehetőséget.

Az utóbbival az egész írásfolyamatot nyomon lehet követni a tervezéstől az elkészülésig, és szörnyen személyre szabható. Emellett minden könnyen rendszerezhető: a tervezéstől a képeken és kutatásokon át a teljes piszkozatig. Nem hiába örvend hatalmas népszerűségnek.

A Scrivener alkalmazás bemutatója
Részletek

A videó a Srcivener használatát mutatja be animált formában. Először a különböző rendszerezési módokat mutatja be: írógép, mappa, füzet. Különböző elektronikus eszközök (laptop, telefon, tablet) megjelenése a Scrivener logóval. Szövegek kijelölése. Egy lap feldarabolása. Lapok rendszerezése a dobálós módszerrel. Több füzet, papír, fotó, hangrögzítő és dokumentum egy oldalon. Varázspálca ütöget egy mappát, amiből egy könyv kerül elő. Scrivener logó.

Magam Microsoft Word hívő vagyok, leginkább az elérhetősége miatt. Az elmúlt években sok időt töltöttem a Microsoft Office analizálásával különböző versenyek és az érettségi miatt, így már rég hozzászoktam a Word sajátosságaihoz.


Kihívások

A kép bal oldalán egy világoskék hátterű címer, tetején egy vikingsisakkal. A címer négy részre van osztva, amelyekben bal felülről kezdve egy bögre kávé, egy laptop, két toll és egy köteg papír található. A címer mellett National Novel Writing Month felirat két sorban.
A NaNoWriMo logója

A legismertebb írással kapcsolatos esemény a NaNoWriMo. Az amerikai eredetű kihívást minden évben novemberben szervezik meg. A lényege, hogy a résztvevők egy hónap alatt megpróbálnak 50 000 szót írni (azaz 1667 szót naponta), és a haladásukat különböző módokon nyomon követik. Ez régebben a kihívás saját weboldalán történt, de ma már népszerűek más oldalak is, mint például a Trackbear. Az eseményhez kapcsolódik az úgy nevezett NaNo prep is, ami egy 6 hetes workshop, és célja a kihívásra való felkészülés.

Rövidebb kihívások

  • Nézd meg a kedvenc híroldalad címlapját, és írj történetet az éppen aktuális vezércikk alapján!
  • Írd le életed legizgalmasabb élményét a legunalmasabb stílusban!
  • Válassz egy embert, akit nem szeretsz és írj neki egy levelet, amiben minden jótulajdonságátleírod!
  • Írj tíz olyan mondatot, amit sosem szeretnél előhúzni egy szerencsesütiből!
  • Úgy ébredsz fel egy szép reggelen, hogy egy ismeretlen kulcs van a kezedben. Hogyan került oda a kulcs? Mit teszel vele?
  • Írd meg rímekbe szedve azt a dolgot, ami a legjobban idegesít!