A kék bolygó - Tananyag

Bevezetés

Előszó

Fedezd fel Földünk lenyűgöző vízrajzát, az óceánoktól a tavakon át a folyókig! Figyeld meg, hogyan alakítja a víz az éghajlatot, a tájakat és az élővilágot, miközben nélkülözhetetlen az emberi civilizáció számára! Ismerd meg a tengerek és óceánok mélységeit, a világ legnagyobb folyóinak útját és a tavak különleges ökoszisztémáit! Értsd meg a vízkörforgás működését és a vizek jelentőségét izgalmas és érthető módon! Ha érdekel bolygónk vízi világa és annak védelme, böngéssz az oldalon, és találd meg a legfontosabb információkat! Ellenőrizd tudásodat izgalmas feladatok megoldásával!

1. A vízburok tagolódása

A vízburok

Az óceánokban és tengerekben bővelkedő Föld szüntelen rója útját a Világegyetemben. A vízburok különbözteti meg a Földet a Naprendszer többi bolygójától. A víz napjainkban is az egyik legfontosabb – ugyanakkor a légkörhöz hasonlóan veszélyeztetett – természeti kincsünk, erőforrásunk. A különböző halmazállapotú természetes vizek összefoglalóan a Föld vízburkát, idegen szóval a hidroszférát alkotják. A vízburok nagyjából 10 km magasságig keveredik a légkörrel, hozzávetőleg 5 km mélységig pedig a szilárd kéreggel. A földi vízkészlet folytonos változásban, körforgásban van, amelyet a napsugárzás működtet.

A videó tartalma

A víz létfontosságú erőforrás az élet számára, de a Föld vízbősége az űrből nézve ellentmondásos, mivel az édesvíz erősen korlátozott. A Föld édesvizének nagy része a sarki jégsapkákban, gleccserekben és hótakarókban van elzárva, így nem áll rendelkezésre az emberi felhasználásra.

A víz folyamatos mozgása, azaz a dinamikus vízciklus a Föld felszínén, légkörében és a föld alatti rétegeiben zajlik. A legfontosabb folyamatok közé tartozik a párolgás, kondenzáció, csapadék és a víz különböző formákban való tárolása. A légköri jelenségek, mint a „légköri folyók” és a felhőképződés, fontos szerepet játszanak a nedvesség szállításában és az időjárás minták kialakulásában.

A csapadék egyenlőtlen eloszlása világszerte jelentős változékonyságot eredményez a víz elérhetőségében, ami hatással van az ökoszisztémákra és az emberi lakosságra. Az éghajlatváltozás és a népességnövekedés is befolyásolják a vízkészleteket. A műholdas technológia kiemelt szerepe a vízeloszlás és rendelkezésre állás nyomon követésében egyre fontosabbá válik. A víz az élethez elengedhetetlen, de a környezeti változások miatt a vízgazdálkodás egyre kritikusabbá válik.

A világtenger

A világtenger az 510 millió km² összterületű Föld felületének 71%-ára, 361 millió km²-re terjed ki. Az egységes világtengert óceánokra és tengerekre osztjuk. Az óceánok nagy kiterjedésű (több tízmillió km²), önálló medencével és abban önálló áramlásrendszerrel rendelkező víztömegek. Közepes mélységük 3900 m. A Föld mai óceánjai hosszú földtörténeti fejlődés során alakultak ki. A tengerek az óceánoktól szigetekkel, félszigetekkel, illetve tengerszorosokkal elválasztott, kisebb kiterjedésű (átlagosan egymillió km² körüli) víztömegek. Nem mindegyiknek van önálló medencéje vagy áramlásrendszere. Az óceánhoz széles kapukkal csatlakozó, attól csak szigetekkel, félszigetekkel elválasztott tengerek a peremtengerek. A beltengerek beékelődnek a földrészekbe, vizük csak keskeny tengerszorosokon át érintkezik az óceánnal.

A tengervíz

A tengervíz híg sós oldat, átlagos sótartalma 35‰. A tenger – a víz nagy fajlagos hőkapacitása, illetve hőtároló képessége, valamint a mélyebbre hatoló napsugarak miatt – lassabban és kevésbé melegszik fel, illetve hűl le, mint a szárazföld. A sótartalomhoz hasonlóan a hőmérséklet-eloszlás is az óceánokban kiegyenlítettebb. Az óceánok vizének évi közepes hőingása általában 2–5 °C. A sarki vizek hőmérséklete egész évben 0 °C körüli.

Felfedező

Miért nevezik a Földet kék bolygónak?

A víz aránya
A tengerek és a szárazföldek területének aránya

Milyen halmaz állapotú a víz a bolygónkon? Említs példákat is!

A vizek halmazállapota
A Föld vízkészlete

Azonosítsd a víz körforgásának részfolyamatait!

A víz körforgása
A víz körforgása

Mennyire sós oldat a tengervíz?

Hasonlítsd össze a tengervíz és az édesvíz összetételét!

A vizek összetétele
A tengeri és az édesvíz víz összetétele

Hogyan befolyásolja a csapadék mennyisége a tengervíz sótartalmát?

Milyen kapcsolatot veszel észre a párolgás mértéke és a tengervíz sótartalma között?

Hol a legkisebb a tengervíz sótartalma?

Mely éghajlati tényezőktől függ a tengerek sótartalma?

Állapítsd meg az ábra alapján, hogy mennyire tér el a tengerek átlagos sótartalmától a Mexikói-öböl és a Hudsonöböl sótartalma!

A vizek sótartalma
A tengervíz sótartalma és a csapadék közötti összefüggés

2. A tengervíz mozgásai

A tengervíz

A tenger vize soha nincs nyugalomban. A hullámzás és a tengerjárás szerepet játszik a tengerpartok felszínének formálásában, a tengeráramlások pedig kontinensnyi méretű területek éghajlatát befolyásolják.

Hullámzás

A tenger hullámzását a vízfelszín fölötti légréteg nyomáskülönbségei és a nyomukban fellépő szél keltik. Az eltérő nyomás hatására a víz felszíne emelkedik és süllyed. Az emelkedés és süllyedés azért jön létre, mert az egyes vízrészecskék körpályán gördülnek. Maguk a hullámok tehát nem haladnak, a kiemelkedő hullámhegy besüllyedő hullámvölggyé huppan vissza. A mozgás látszatát a hullámhegyek és -völgyek ritmikus váltakozása kelti. Az erős szél azonban a hullámhegy gerincéről a vizet előrelöki. Erre mondjuk, hogy tarajoznak a hullámok.

Tengeráramlás

Tengeráramlásnak a tengervíz tartósan egy irányba haladó mozgását nevezzük. A tengeráramlásokban csak a felső, néhány száz méter vastag vízrétegek vesznek részt, mivel a belső súrlódás a mozgást a mélység felé fokozatosan lelassítja, majd kioltja. A nagy távolságokat bejáró óceáni áramlásokat a huzamosan azonos irányba fújó szelek, elsősorban az általános légkörzés jellegzetes szelei mozgatják.

Az egyes tengeráramlások irányát azonban a Coriolis-erő és a szárazföldek szabálytalan eloszlása módosítja. A háromféle szélrendszer hajtotta áramlások tehát fogaskerekekként fogazódnak egymásba. A szélességi körökkel párhuzamos áramlások vízhőmérséklete környezetük vízhőmérsékletével nagyjából azonos. Az Egyenlítőtől a sarkok felé haladó áramlások a környezetükhöz képest melegebbek (meleg tengeráramlások), a sarkok felől az Egyenlítő felé tartók viszont a környezetüknél hidegebbek (hideg tengeráramlások).

A meleg és hideg tengeráramlások jelentősen módosítják a közeli partvidékek éghajlatát. Hatásukra a parti területek évi középhőmérséklete melegebb, illetve hidegebb lesz, mint az adott szélességi kör átlagos évi középhőmérséklete. Ezt az eltérést pozitív, illetve negatív hőmérsékleti anomáliának nevezzük. A tengeráramlások a partvidékek csapadékviszonyait is módosítják. A Föld leggazdagabb halászterületei az oxigén dús hideg és a planktonban gazdag meleg tengeráramlások találkozásánál vannak.

Tengerjárás

Tengerjáráskor ugyanazon a helyen a tenger szintje naponta kétszer emelkedik (dagály van) és csökken (apály van).

Felfedező

Milyen kapcsolat van a tengeráramlások és a szelek között?

Mitől függ az irányuk? Magyarázd el a ábra alapján!

Azonosítsd és nevezd meg a számokkal jelölt tengeráramlásokat!

A tengeráramlások
Földünk nagy tengeráramlásai és a tartósan egyirányú szelek

Magyarázd el, hogy hogyan keletkeznek a hullámok!

A hullámok keletkezése
A hullámok keletkezése

Hogyan és miért módosítja az Észak-atlanti-áramlás kontinensünk éghajlatát?

Milyen lenne az éghajlat a tengeráramlás nélkül?

Hogyan és miért változik a hőmérséklet a szárazföld belseje felé?

Az áramlások hatása az éghajlatra
Az Észak-atlanti-áramlás hatása Európa éghajlatára

Hasonlítsd össze a folyók torkolatában mért magas- és mélyvíz magasságkülönbségét!

Állapítsd meg a torkolatuk típusát!

A torkolatok
A tengerjárás alakítja ki a különböző torkolattípusokat
A folyók torkolatának tulajdonságai
Súgó

A táblázat a különböző folyók torkolatánál mért vízmélységeket mutatja be városonként, alacsony és magas vízállás esetén.

Folyó Város Mélyvíz (m) Magasvíz (m)
Nílus Alexandria 0,2 0,4
Velence 0,2 0,8
Szajna Le Havre 2,6 6,7

3. A tengerek, tengerpartok jelentősége

Az óceánok

Az óceánok és a légkör összefüggő körforgási rendszerei határozzák meg bolygónk éghajlatát. A hatalmas víztömeg mérsékli az éghajlat szélsőségeit, ezért éghajlat-szabályozó hatása jelentős. A tenger fontos élelem- és takarmányforrás. A világtenger sós vizéből előállítható ugyan öntöző- és ivóvíz, de nagyon költséges a ma ismert technológiákkal (pl. desztillálással). A tengerek aljzatában sokféle ásványkincs rejtőzik. A tengerhajózás különösen az árufuvarozásban tölt be fontos szerepet.

Felfedező

Mutasd be, milyen szerepe van a világtengernek a földi szénforgalomban! Mi ennek a jelentősége?

A szénforgalom
Az óceán és élővilága részt vesz a levegő összetételének szabályozásában, az anyagok körforgásában, a CO₂ elnyelésében.

Mi a polder kialakításának célja?

Miért van csatornákkal behálózva a polder?

Mi a szélkerék szerepe?

A polder
A polder a tengertől mesterségesen elhódított és kiszárított terület

Állapítsd meg a képek alapján a tengerek és tengerpartok gazdasági jelentőségét!

Kép 1 Kép 2 Kép 3 Kép 4 Kép 5 Kép 6 Kép 7 Kép 8 Kép 9
A tengerek gazdasági jelentőségéről szóló képek

Melyek a világtenger halakban gazdag területei?

Nevezz meg olyan országokat, ahol a tenger fontos táplálékforrás!

Hogyan változik a nyílt vízi halászattal kifogott hal mennyisége? Mi az oka a változásnak?

Milyen hatása van az El Niñónak a halászatra? Nézz utána az El Niño jelenségének!

A halászati területek
Földünk legjelentősebb halászterületei, a legnagyobb halmennyiséget kifogó országok és a kifogott tengeri hal mennyisége

Az adatok alapján mutasd be az európai kikötők jelentőségét!

Nézd meg a Marine Traffic oldal valós idejű interaktív térképén, hogy melyek a legnagyobb forgalmú hajózási útvonalak!

A kikötők adatai
Az európai kikötők áruforgalma (2018)

4. A felszín alatti vizek

A víz mozgása

A víz körforgása nemcsak a felszín felett, hanem alatta is folyik, noha nem látható. A felszínre hulló csapadék a felszín alá szivárog. A talajnedvesség zónáján át a vízzel telített zónáig jut. A talajvízszint elérése után válik igazán felszín alatti vízzé. A telítettségi zónában a kőzetek pórusain át mozog, egészen addig, ameddig forrásként vagy tavakba, folyókba, lagúnákba, esetleg a tengerbe érkezik.

A felszín alá került víz mozgását a víz helyzeti energiájának helyenkénti különbsége és a kőzet minősége befolyásolja. A belvizek károkozásának gyakori oka, hogy nem a táji adottságokhoz igazodva használják a területet. Mindezek alapján láthatjuk, hogy a vízáramlási rendszerek révén távoli területek vizei is kapcsolatban lehetnek egymással. A vízáramlások mindig a nagyobb energiájú, magasabb talajvízszintű utánpótlódási területek felől tartanak az alacsonyabb talajvízszintű megcsapolódási területek irányába. A forrásokban a felszín alatti víz természetes úton a felszínre kerül. Az artézi kutakban a víz a felszín fölé emelkedik.

A víz felszín fölé emelkedése a mély talajvízszintű, megcsapolódási területeken fúrt kutakban várható. Ezek jellemzően üledékes medencékben alakíthatók ki. Az üledékes medencék többségében (hazánkban az Alföldön és a Kisalföldön, Franciaországban a Párizsi-medencében vagy Ausztráliában a Nagy-Artézi-medencében) képződtek vízvezető és vízfogó kőzetek. A beszivárgó víz közvetlenül a felszínről származik, ezért annak minden szennyeződése károsíthatja a felszín alatti vizet. A felszín alatti víz tisztaságának megőrzése elemi érdekünk, hiszen Magyarországon szinte mindenki ezt fogyasztja ivóvízként.

Hévizek és ásványvizek

Egy-egy terület felszín alatti vizeinek hőmérséklete az ott uralkodó geotermikus gradiens és a vízáramlások mélységétől függ. Általánosságban úgy fogalmazhatunk: minél mélyebbről érkezik a felszínre a víz, annál magasabb a hőmérséklete. A közvetlen felszíni környezet évi középhőmérsékleténél melegebb vizet hévíznek (termálvíznek) nevezzük. A hazai szakemberek csak a 30 °C-nál melegebb források és kutak vizét tekintik hévíznek. A budai Duna-part vonalában fakadó források hőmérséklete 40–60 °C.

Ha a víz természetesen védett víztartó rétegből származik, és literenként legalább 1 gramm ásványi anyagot tartalmaz, ásványvíz a neve. Közöttük olyan is van, amelynek orvosilag bizonyítottan gyógyhatása van, ezt gyógyvíznek mondjuk.

A kőzeteket csoportosíthatjuk aszerint, hogy miként tárolják, és hogyan vezetik a vizet. A vízfogó kőzetek, mint a márga vagy az agyag, képesek jelentősen lelassítani a víz mozgását. A víztartók vagy vízvezetők (pl. a mészkő, a homokkő és a kavics) tárolják és mozgásában segítik a felszín alatti vizet. Minden kőzet képes valamilyen mértékben vezetni a vizet. A legtöbb kőzet a pórusaiban tárolja a vizet. Ha a kőzetek repedéseiben tartózkodik a víz, akkor résvíz a neve. A mészkőhegységekben a beszivárgó víz a réseket üregekké tágítja.

A talajvízszint alatt

A felszín alá ásva tapasztalható, hogy a talaj és a kőzet nedves, mindig tartalmaz több-kevesebb vizet. A talaj- és kőzetszemcséket vízburok veszi körül, de nem tölti ki teljesen a szemcsék közötti hézagokat, levegő is van közöttük. A talajvízszint alatt viszont a pórusokban már nincs levegő. A talajvíz szintje az év folyamán változik, csapadékos időszak vagy hóolvadás után megemelkedik, hosszú szárazság idején lesüllyed. A mezőgazdaság számára fontos az optimális talajvízszint. Ha túl magas, akkor a növények gyökérzete nem jut levegőhöz, ha túl alacsony, akkor pedig nincs számukra elég nedvesség.

A talajvíz szintjét az emberi tevékenység is befolyásolja. A mezőgazdasági munkák, a külszíni bányászat, az építkezések is hatással vannak a felszín alatti víz mozgására. A mélyebb domborzati helyzetű területeken a talajvízszint közelebb van a felszínhez, ezért a talajvízszint emelkedésekor könnyen a felszínre bukkanhat a víz, ami belvíz kialakulásához vezet. A belvizek keletkezése, veszélyes méretű elterjedése gyakran emberi gondatlanság következménye.

Felfedező

Kövesd a csapadék felszín alatti útját!

Hasonlítsd össze a talajvízszint alatti és fölötti talaj levegőtartalmát!

Milyen tényezők határozzák meg a talajvízszint helyzetét?

Hogyan befolyásolja a talajvízszint magasságát az öntözés vagy a bányászat? Miért?

A csapadék útja
A felszínre hulló csapadék útja

Hazánkban mikor gyakori a belvíz? Miért?

Melyek a belvíz által veszélyeztetett területek, tájak?

Nézd meg a Vízügyi Igazgatóság honlapján, hol van belvízvédelmi készültség!

A belvíz
A belvíz nagy károkat okozhat

Milyen kapcsolatot találsz a vízáramlás sebessége és a felszín alatti víz helyzete között?

Miért nem szárad ki a kút azonnal, ha hetekig nem esik az eső?

A felszín alatti víz
A víz elhelyezkedése a felszín alatt

5. A folyóvizek

A folyók felszínformáló munkája

A folyó felszínformáló munkáját számos környezeti tényező befolyásolja. A folyó vízhozamának, a meder esésének, a víz sebességének, a benne szállított hordalék anyagának és mennyiségének közvetlen hatása van a munkavégző képességre. Az éghajlatnak, a meder anyagának és a környező növényzetnek csak közvetett hatása van.

A folyóvíz szerepe a felszínformálásban

A folyóvíz ereje az egyik legfontosabb erőhatás, amely formálja bolygónk arculatát. A folyóvíz (mint minden külső erő) felszínformáló tevékenysége a lepusztítással, a kimélyítéssel kezdődik, a tovaszállítással folytatódik, a felhalmozás révén válik teljessé.

A folyók szerepe a víz körforgásában

A folyók a Föld összes víztérfogatának mindössze 0,0001%-át alkotják. E látszólag elenyésző vízmennyiség azonban igen fontos szerepet játszik a víz körforgásában. A felszíni vízfolyások vize részben a napvilágra lépő forrásokból és a felszínről lefolyó csapadékvízből, részben pedig közvetlenül a csapadékból, a jeges területeken az olvadékvízből származik. Azokat a területeket, amelyeknek vizei nem jutnak el a tengerbe, belső lefolyású területeknek nevezzük. Ilyen például Belső-Ázsia egy része, az Andok magas fekvésű medencéi, Ausztrália belső medencéi.

A vízállás és a vízjárás

A folyók által szállított víz mennyisége állandóan változik, ezért változik a mederben a vízszint magassága, azaz a vízállás is. Attól függően, hogy a folyómederben mennyi víz van, alacsony, közepes és magas vízállást különböztetünk meg.

Egy folyó vízállása alapján megkülönböztetünk kis-, közép- és árvizet. A vízhozam és a vízállás többé-kevésbé szabályszerű ingadozását vízjárásnak nevezzük.

Árvízvédelem

Az árvízvédelem célja, hogy lehetőleg megakadályozza a veszélyes árhullámok kialakulását, és kezelje a magas vízállások jelentette árvízi veszélyt.

Felfedező

Mi a folyók szerepe a víz körforgásában?

Honnan kapják a vízutánpótlást a felszíni vízfolyások? Hová kerül a vizük?

Mutasd be a vízgyűjtő terület alkotóelemeit!

Próbáld többféleképpen megfogalmazni a fogalmak jelentését!

Honnan tudjuk, hogy az egymásba torkolló vízfolyások közül melyik a főfolyó?

Figyeld meg ismét az ábrán látható vízgyűjtő területet!

Hová lenne érdemes várost alapítani? Mivel indokolnád?

Hol lenne érdemes mezőgazdasági nagyüzemet létesíteni? Miért?

Érdemes-e üdülőövezetet kifejleszteni a tájon? Érvelj mellette és ellene!

A vízgyűjtő terület
A vízgyűjtő terület vízhálózata

Számítsd ki a folyó vízhozamát!

A számítás alapján határozd meg a vízhozam fogalmát!

A folyó vízhozama
A folyó vízhozamának kiszámítása

Hogyan változik a lejtés csökkenésével a folyó sebessége és hordalékszállító képessége?

Hogyan változik a folyómeder kereszt metszetének alakja a forrástól a torkolatig? Miért?

Melyik oldalon épít, és melyiken pusztít az oldalazó szakaszjellegű folyó?

Foglald össze a folyószakaszok gazdasági jelentőségét!

A szakaszok keresztmetszete
A folyók keresztmetszetei a szakaszjellegeiktől függően

Hasonlítsd össze a folyószakaszokat a táblázat alapján!

A szakaszjellegek tulajdonságai
Súgó

A táblázat a folyók különböző szakaszjellegeinek tulajdonságait mutatja be: az áramlás sebességét, a hordalék jellegét, a medermozgás típusát és a meder alakulását.

Típus Áramlás jellege Hordalék jellemzők Medermozgás Folyómeder alakulása
Bevágódó szakaszjellegű Gyors áramlás Nagyobb szemcséjű hordalék Meder mélyítése, bevágódás Meder fokozatos mélyülése
Oldalazó szakaszjellegű Lassuló áramlás Kisebb szemcséjű hordalék Meder kanyarulatai nagyobbodnak Meder szélesedése és kanyarodása
Feltöltő szakaszjellegű Áramlás lassulása Kisebb szemcseméretű hordalék Meder feltöltése, hordalék lerakódása Meder feltöltődése

Azonosítsd a képeken látható folyószakaszokat!

A folyó szakaszjellegei

Gyűjtsd össze az árvizek kialakulásának természeti és társadalmi okait! Készíts gondolattérképet!

Hogyan változik árvíz idején a folyó vízhozama, sebessége, munkaképessége?

Milyen hatással van a magas víz az árvízvédelmi gáttal védett szántóföldek felszín alatti vizeire?

Mi a jelentősége a szélesebb hullámártérnek?

Miért telepítenek erdősávokat az árvízvédelmi gát és a folyómeder közé?

Hogyan építkeznek a hullámtéren kialakított üdülőterületen?

A szemelvény elolvasása után magyarázd meg, hogy miért alakult ki árvíz!

A folyó
A folyó és környezete